Život a dielo architekta Dušana Jurkoviča v podbradliansko – podjavorinskom kraji priblíži pamätná izba, ktorú v piatok otvoria v Národnom dome Štefánikovom v Brezovej pod Bradlom v okrese Myjava.
BREZOVÁ POD BRADLOM. Najznámejší slovenský architekt prvej polovice 20. storočia v tomto mestečku žil v detstve niekoľko rokov, Brezová je aj miestom jeho posledného odpočinku.
Okrem fotografií a textov na paneloch budú podľa autora námetu a expozície Matúša Valihoru súčasťou pamätnej izby aj niektoré osobné veci Dušana Jurkoviča, napríklad knihy z jeho knižnice alebo hodinky. Vystavená bude aj originálna travertínová platňa z jeho najznámejšieho diela, ktorým je Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Chýbať nebude ani model mohyly, ktorý bude otvárací, návštevníkom tak umožní nazrieť do vnútra a zistiť, kde presne leží hrobka generála Štefánika. Autori expozície sa pre rozsiahlosť diela architekta Dušana Jurkoviča zamerali len na tú časť, ktorá sa dotýka podbradliansko – podjavorinského regiónu. Niektoré ďalšie jeho práce budú prezentované prostredníctvom videa.
Pamätná izba je výsledkom projektu Miestnej akčnej skupiny Kopaničiarsky región. Do konca roka bude otvorená každý pracovný deň. V roku 2015 budú stanovené dni, keď bude otvorená a k dispozícii bude aj sprievodca s odborným výkladom.
Dušan Samuel Jurkovič sa narodil v r. 1868 v Turej Lúke, ktorá je dnes súčasťou Myjavy. Obaja jeho rodičia pochádzali z Brezovej pod Bradlom, v tomto meste sa nachádzajú aj viaceré jeho diela. Na miestnom cintoríne je to vstupná brána na cintorín, ďalej náhrobok rodiny Papánkovcov, národná kultúrna pamiatka Dejinný pamätník, pamätník hurbanovských bojov na prietržskej ceste ako aj najznámejšie Jurkovičovo dielo - Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Mohyla bola v roku 2009 zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva.