Na Slovensku je podľa ministerstva dopravy niekoľko tisíc stavieb postavených načierno.
TRENČÍN. V Trenčíne vedie evidenciu čiernych stavieb alebo nepovolených stavebných zmien stavebný úrad. Aktuálne ich je v meste 37.
„Ak stavebný úrad zistí, že stavba alebo jej časť bola postavená bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, začne konanie a vyzve vlastníka stavby, aby v určenej lehote predložil doklady o tom, že dodatočné povolenie stavby nie je v rozpore s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom a osobitnými predpismi.
Ak vlastník stavby požadované doklady nepredloží v určenej lehote alebo sa na ich podklade preukáže rozpor stavby s verejným záujmom, stavebný úrad nariadi odstránenie stavby,“ hovorí Erika Ságová z mestského úradu.
V dvoch prípadoch už došlo k nariadeniu zbúrania stavby.
V Trenčíne satelit nepomáha
V Trenčianskych Tepliciach na odhaľovanie čiernych stavieb využívajú špeciálny softvér a satelitné snímky mesta. Používať ho začali v roku 2012, za ten čas systém odhalil desiatky čiernych stavieb.
Mesto v týchto prípadoch dodatočne vykonáva stavebné povolenia a následne určí výšku daňovej povinnosti u neplatičov. Nasleduje pokuta podľa zákonom stanovenej výšky.
V Trenčíne využiť túto technológiu neplánujú. „Monitorovanie čiernych stavieb, ako to funguje v Trenčianskych Tepliciach, nevykonávame. Nemáme na to potrebné vybavenie,“ povedala Erika Ságová.
V Starej Turej čierne stavby neevidujú
Evidenciu čiernych stavieb v Starej Turej nerobia. Ak sa mesto dozvie o čiernej stavbe, najskôr urobí štátny stavebný dohľad, následne vyzve stavebníka, aby zabezpečil dokumentáciu a doklady k tejto stavbe tak, aby sa dala dodatočne povoliť.
„S čiernymi stavbami sa bojovať nedá. Jediné čo sa dá, je informovať obyvateľov, že ak začnú stavbu stavať načierno, alebo ju dokonca aj zrealizujú, neuľahčia si povoľovací proces, iba čo musia zaplatiť trojnásobok správneho poplatku za dodatočné povolenie stavby a ešte aj pokutu a trovy konania za priestupok,“ hovorí Jana Mináriková z oddelenia výstavby, územného plánovania a životného prostredia v Starej Turej.
Rok na legalizáciu nepovolenej stavby
Podľa Martina Kóňu z ministerstva dopravy existuje momentálne na Slovensku niekoľko tisíc čiernych stavieb.
V príprave je nový stavebný zákon, ktorého prioritou má byť práve boj proti nim.
„Podľa nového návrhu zákona stavebník nepovolenej stavby bude povinný bezodkladne stavbu odstrániť na vlastné náklady. Ak to neurobí dobrovoľne, stavebný úrad bude môcť podať návrh na výkon rozhodnutia o jej odstránení exekútorom,“ povedal Kóňa. Nový návrh obsahuje aj prechodné ustanovenie o lehote jedného roka, v ktorej môže vlastník nepovolenej stavby požiadať o jej legalizáciu. Po uplynutí tejto lehoty bude môcť byť výsledkom konania o nepovolenej stavbe iba rozhodnutie o jej odstránení.