Najlepším futbalistkám Slovenska velil z lavičky osem rokov

Rodák zo Pavol Peráček je priekopníkom slovenského ženského futbalu. Dlhé roky viedol z trénerskej lavičky reprezentáciu Slovenska.

Pavol Peráček.Pavol Peráček. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

BZINCE POD JAVORINOU. Okrem slovenskej ženskej reprezentácie viedol Pavol Peráček aj viaceré juniorské reprezentačné výbery. Bol kormidelníkom reprezentácie Slovenska do 18 a 19 rokov. Dnes pracuje vo funkcii šéftrénera v Petržalke a učí na vysokej škole niekoľko športových predmetov. Na reprezentačných lavičkách sedel počas medzinárodných zápasov vyše stosedemdesiatkrát. Za svojou rodinou do Bziniec pod Javorinou sa z Bratislavy, kde v súčasnosti pôsobí, pravidelne vracia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy odštartovala vaša úspešná trénerská kariéra?

SkryťVypnúť reklamu

- V roku 1982 som ukončil štúdium na vysokej škole. Hneď ma oslovili funkcionári Slovanu Bratislava a ponúkli mi trénovať starší dorast. Ja už som počas štúdia spolupracoval s trénermi Venglošom a Kačánim. Napokon som po ukončení základnej vojenskej služby začal v roku 1983 trénovať v Slovane družstvo starších žiakov. V Slovane som bol trinásť rokov, vo funkcii metodika som spolupracoval aj s trénermi A mužstva Jozefom Jankechom i Dušanom Galisom.

Čo nasledovalo po dlhých rokoch v Slovane Bratislava?

- Začal som trénovať slovenské reprezentačné výbery do osemnásť a devätnásť rokov. Neskôr som sa stal predsedom trénerskej rady a napokon som dostal ponuku viesť reprezentáciu Slovenska vo futbale žien. Tie som trénoval od roku 1995 do roku 2002. Pod mojim vedením sme sa dostali na 15. miesto v európskom rebríčku, o takomto umiestnení môžeme dnes iba snívať.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú najväčšie rozdiely medzi trénovaním mužov a žien?

- Niekedy to nezáleží od toho, či sa jedná o mužov alebo ženy. Skôr to závisí od vekovej kategórie. Niekedy je veľmi komplikované trénovať aj devätnásťročných chlapcov. Trénovať ženy je však vo všeobecnosti asi náročnejšie. Keď som ja prišiel k reprezentačnému kormidlu, bol v tomto družstve neuveriteľný vekový rozdiel až 38 rokov. Zvýšil som nároky a staršie hráčky po pol roku odišli. Boli tam však futbalistky staršie odomňa, ale aj hráčky, ktoré mohli byť vekovo mojimi dcérami. Mali sedemnásť, osemnásť rokov. Komplikovanejšie to bolo aj v tom, že futbalistky neboli profesionálky. Problémy sa kombinovali so štúdiom alebo ich zamestnaním.

Povahovo mali ženy k futbalu určite blízko, keď sa dali na takýto čisto mužský šport.

SkryťVypnúť reklamu

- Na to, aké mali podmienky, boli veľmi vďačné a oddali sa tomu naplno. Mnohé veci boli ochotné zaplatiť aj zo svojho vrecka. Brali to poctivo a uvedomovali si, že ak to zoberú na sto percent, zažijú niečo, čo bežný smrteľník nemôže dosiahnuť. Chodili po Európe i po celom svete, bývali v kvalitných hoteloch.

Ako vnímajú profesionálni futbalisti ženský futbal?

- Záleží od toho, kde. V USA hrá futbal tridsať miliónov žien. Silné zázemie ženského futbalu je i v Nemecku. Potom ženský futbal neuveriteľne rýchlo vyskočil aj v Japonsku a Brazílii. Kvalitný ženský futbal sa hral vždy aj v severských štátoch vo Švédsku, Nórsku, Fínsku i v Dánsku. Japonky sú dnes svetovou špičkou.

Kde sú bašty slovenského ženského futbalu?

- V súčasnosti veľa závisí aj od sponzorov, ktorí sú ochotní do ženského futbalu investovať. V Nových Zámkoch hrá v súčasnosti niekoľko kvalitných černošiek, reprezentantiek svojich krajín. Teraz ženský futbal ťahajú práve Nové Zámky, predtým to bol Slovan Bratislava, Šaľa i Žiar nad Hronom.

Kde sa nachádza v súčasnosti slovenský ženský futbal v porovnaní s Európu a svetom?

- Ženám sa dnes veľmi nedarí. Zbabralo sa niekoľko kvalifikácií a pohybujeme sa okolo 36. až 40. miesta. Väčšina reprezentačných hráčok hrá v zahraničí v Španielsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Česku i v Nemecku. Domáca liga nemá vysokú úroveň, a preto aj reprezentantiek je z nej iba minimum.

Aká je sledovanosť ženského futbalu vo vyspelých krajinách?

- V Nemecku chodí na zápasy aj 10 až 20 tisíc divákov. Na majstrovstvách sveta, ktoré boli v severských krajinách, boli vypredané štadióny. V Nemecku ženský futbal na reprezentačnej úrovni vysielajú bežne vo verejnoprávnej televízii.

Vráťme sa k mládežníckym kategóriám. Ktoré vekové kategórie sú pre trénera najproblematickejšie?

- Najkomplikovanejšie môžu byť dorastenecké kategórie. Tu vzniká aj neistota, čo s nimi bude, keď opustia dorasteneckú kategóriu. Iba málo hráčov sa dokáže výborne uplatniť v mužských výberoch. Ale to nie je problém iba Slovenska. Takéto veci musia riešiť aj v Nemecku i vo Francúzsku. Vo Francúzsku končí ročne v najvyššej dorasteneckej súťaži 150 futbalistov, po prechode sa ich uplatní iba päťdesiat. Ostatní si musia hľadať prácu.

Zažili ste v šatni niekedy situáciu, že sa medzi spoluhráčmi schyľovalo k potýčke?

- Keď sa kľúčový zápas nevyvíja podľa predstáv, hráči si zvyknú aj ostro vymeniť názory. Ja osobne som potýčku v šatni nikdy nezažil. Vo svetovom futbale došlo počas prestávok k incidentom, kde prišlo aj k telesným stretnutiam.

Vznikajú v reprezentačných výberoch skupinky hráčov, ktoré nie sú si navzájom naklonené?

- Niečo také je pre trénera dosť veľký problém. Problém bol v Holandsku, ale aj v španielskej reprezentácii medzi hráčmi CF Barcelona a Real Madrid. Uhladil to napokon až tréner Luis Aragonés. U nás som napríklad niečo také nikdy nezažil v kategórii dospelých, ani medzi hráčmi Slovanu Bratislava a Trnavy v reprezentácii. Náznak som zažil v dorasteneckej kategórii. Mal som tam dvanásť legionárov. Niektorí hrali za FC Chelsea a Inter Milano a bolo z nich cítiť náznak povýšeneckosti k domácim slovenským hráčom. Neznášal som to a veľmi rýchlo vyriešil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 261
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 345
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 158
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 200
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 840
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 333
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 248
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu