NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Zranení členovia posádok viacerých vozidiel, zničené autá a mŕtve zvieratá.
Tak sa končí väčšina kolízií s divou zverou na ceste v úseku medzi Novým Mestom nad Váhom a Bzincami pod Javorinou. Migrujúca zver križuje hlavnú tepnu v smere na Starú Turú predovšetkým v nočných hodinách a šanca šoférov zabrániť havárii pri nečakanom vkročení zvierat na cestu je minimálna.
Rozbité autá a zranení
Rodinka diviakov s mláďatmi, líšky, ale aj srny či daniele nie sú na tejto ceste ničím výnimočným. Ak však vojdú do jazdného pruhu z jarku tesne pred prechádzajúce auto, zabrániť havárii sa už nedá. Zrážku so srnou zažil aj šofér Michal.
„Bol som v miernej zákrute, keď sa predo mnou nečakane objavila srna. Strhol som volant mierne doprava a urobil som na ceste hodiny. Našťastie, oproti neišlo v tom čase žiadne auto,“ potvrdil mladý vodič. Rýchlym manévrom zabránil čelnej zrážke a srnu zachytil len bokom osobného auta. Napriek tomu náraz neprežila a skončila mŕtva mimo cesty.
„Ja som bol na tom ešte dobre. Kamarát zažil na severe Slovenska zrážku s jeleňom. Zakliesneného mŕtveho jeleňa museli vyťahovať zo zadného sedadla,“ pokračoval. Po zrážke sa Michal nevyhol návšteve autoservisu.
Zničenú mal časť kapoty, rozbité svetlá, meniť musel aj nárazníky a blatník. Horšie obišla v októbri posádka auta z Topoľčian. Po zrážke s mladým diviakom museli troch zranených mladých mužov odvážať sanitky. Ich auto skončilo zdemolované na streche v susednom kukuričnom poli.
Zver priťahuje voda
Práve kukuričné pole a blízky potok sú najväčším lákadlom pre divú zver v tejto oblasti. „Potok, ktorý je blízko pri ceste, je jediným zdrojom vody pre zver. Divá zver je za potravou a vodou zvyknutá migrovať aj niekoľko kilometrov,“ povedal známy novomestský poľovník Vladimír Slávik. V noci reflektory áut zver na ceste oslepia a dezorientujú.
V takej situácii zvieratá nedokážu ani uskočiť a ostanú stáť priamo pred rútiacim sa vozidlom. „Najváčším nebezpečenstvom je tu množstvo žijúcich diviakov, ale pohybuje sa tu aj muflonia a srnčia zver. Žijú tu aj daniele,“ pokračoval.
Jeleň i srnec ostane stáť oslepený reflektormi v strede cesty, šofér idúci vyššou rýchlosťou nemá šancu vyhnúť sa zvieraťu s nepredvídateľným myslením.
„Premnožené sú aj líšky. Doba lovu líšky je aj preto celoročná. V smere na Bzince pod Javorinou neraz končia líšky pod kolesami áut, pretože v oblasti migrujú aj tieto zvieratá,“ potvrdil poľovník.
Množstvo diviakov
V nočných hodinách po ceste prechádzajú samice diviaka so svojimi mladými.
„Kedysi sa diviaky párili najmä na konci decembra, v januári a až do polovice februára. V súčasnosti prichádza už aj k príbuzenskej plemenitbe, párenie diviakov je doslova nevypočítateľné. Teraz majú mladé už aj desaťmesačné diviačice, aj v júli alebo v septembri,“ potvrdil Slávik. V roku 2012 poľovníci zastrelili v novomestsko-trenčianskom regióne 2500 diviakov, v roku 2013 ich ulovili už 3600. Diviakov stále pribúda.
Diviak migruje predovšetkým v noci a samica máva pri sebe od päť až po desať mláďat.
„V tomto úseku migrujú v noci najmä do kukuričných lánov. Vážnu dopravnú autonehodu môže zapríčiniť aj mladý diviak. Stačí, aby šofér pri zrážke nevhodne strhol volant a môže prísť aj k čelnému stretu s protiidúcim autom,“ skonštatoval Slávik.
K uhynutej zveri je nutné privolať poľovníckeho hospodára z príslušného poľovníckeho revíru.
„Ten mŕtvu zver označí a následne je transportovaná do kafilérie,“ informoval Slávik. Okrem novomestsko-bzinského úseku sú pre vodičov veľkým nebezpečenstvom divé zvieratá aj v úseku z Nového Mesta nad Váhom v smere na Čachtice a Považany. „Srnčia zver je často zrazená pri výjazde z Nového Mesta nad Váhom do Trenčína pod vrchom Turecko,“ pokračoval dlhoročný poľovník.
Šoférov varuje aj polícia
Na problémy so zverou v okolí hlavných ciest upozornila aj polícia. V jesenných a zimných mesiacoch, najmä v období od októbra do decembra, býva výskyt zveri v okolí ciest častejší a pravdepodobnosť dopravnej nehody spôsobenej stretom so zverou je omnoho väčšia. „K zrážke so zvieraťom môže dôjsť v ktorúkoľvek dennú dobu, ale obzvlášť opatrní by vodiči mali byť najmä za svitania a za súmraku.
Výskyt zveri možno predvídať najmä na cestách vedúcich cez súvislé lesné porasty, na cestách vedúcich medzi lesnými porastmi a poľami a na cestách vedúcich okolo vodných tokov,“ informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.