12 rokoch práce okolo futbalu sa rozhodol svoju misiu ukončiť.
Môžete nám povedať, prečo ste sa rozhodli skončiť s činnosťou v MFK?
- Ako som spomínal v poslednom rozhovore, prevzal som futbal v Starej Turej v roku 2002. Hrali sme o záchranu v II. triede Juh. Ja som bol rád, že som prišiel na ihrisko a mohol som si s chlapcami zatrénovať a hrať dva roky súťažne. Oporou mužstva bol v tomto čase kapitán Daniel Andel, ktorý mi pomáhal. Aj dnes sa venuje futbalu v rodných Bzinciach, kde boli aj moje futbalové začiatky. Pred vstupom do klubu som nevedel, čo ma čaká. Kto príde teraz na štadión, môže vidieť, že podmienky sú na oveľa lepšej úrovni.
Podmienky sa v Starej Turej zlepšili. Je teda za odchodom a skončením činnosti niečo iné?
- Podmienky sa zlepšili po príchode investora Neráda, ktorý kúpil zdevastovaný areál a postupne ho opravil. Neskôr sa zrekonštruovala celá budova futbalového klubu, ktorú nám môžu závidieť aj vo vyšších súťažiach. Ja sa v krátkosti vrátim k samotnej súťaži. Tá prinášala poriadne rany pod pás. Samotný postup do okresu a neskôr do V. ligy som zvládol, ale ťažko znášam nespravodlivosť voči klubu. Bolo veľa zápasov, kde nerozhodovali hráči a ich výkony. Tešil som sa, keď sme postúpili do okresnej ligy. Zároveň som si myslel, že traja rozhodcovia a delegát zabezpečia dôveryhodné rozhodovanie. Bol som však nemilo prekvapený, situácia bola oveľa horšia. Bol to boj, ktorý som dotiahol do víťazného konca. V tomto období bola snaha šport očistiť, čo bol zložitý proces. Aj v V. lige som zažil a zažívam podobné situácie. Kluby sa nechcú poučiť a používajú metódy, s ktorými som nikdy nesúhlasil a nebudem súhlasiť. Každý vie o problémoch, ale záujem ich riešiť je minimálny.
Môžete nám uviesť konkrétny príklad?
Mám ich viacej, uvediem aspoň niektoré. Zápas v Trenčianskej Turnej bol z našej strany jeden z najslabších. Tento súboj nezvládli ani rozhodcovia a uvediem niektoré momenty. Ten prvý sa týka pokutového kopu. Domáci v stopercentnej šanci prestrelili, a keď nedali gól do prázdnej bránky, dohodol sa hlavný rozhodca s postranným, že bude pokutový kop. Zápas bol nervózny a po potýčkach sa nehralo takmer desať minút. Zápas sa napokon ukončil minútu pred vypršaním riadneho hracieho času. A ešte k delegátom. Sú aj takí, čo počas zápasu nemajú ani blok s ceruzkou. Domáce mužstvo vraj muselo v tomto zápase vyhrať. A teraz jeden príklad k práci zväzu. Ja hovorím, že zväzy, a je to jedno o aký sa jedná, sú tu na to, aby klubom pomáhali. Opak je pravdou. V jednom zápase sme dostali pokutu 1000 eur za kameru. Ohlásili sme to delegátovi, zápas sa odohral bez problémov, ale i napriek tomu nám zväz udelil túto pokutu. Nepomohlo naše odvolanie a hrozilo nám aj zastavenie činnosti. Už nemám silu stále bojovať proti týmto praktikám.
V poslednom rozhovore ste spomínali, že sa chcete vyhnúť záchrane, ale podľa tabuľky to tak nevyzerá. Kde sú hlavné príčiny, že po bojoch o postup, prichádza boj o záchranu?
- S týmto sme veru nepočítali. Z mužstva odišiel najstarší hráč Adrián Straka a prišli mladší dorastenci z Nového Mesta (Bončo a Tuka). Počas zápasov sa nám rozpadla celá obrana, keď sa zranil stopér Lomen, Antálek bol vylúčený v Trenčianskej Turnej, do zahraničia odišiel Popelka a Štefík stratil formu. Mužstvo začalo s novým trénerom pánom Žákom, ktorý päť kôl pred koncom po neúspešných výsledkoch na funkciu rezignoval. Posledné zápasy mužov dočasne prevzal Jozef Tuka z Nového Mesta. Podľa môjho názoru mužstvo bolo slabé po stránke fyzickej aj psychickej. Hráči vydržali maximálne polčas a keď dostali gól, tak veľmi rýchlo rezignovali. Kritiku odmietali a preto pokiaľ sa nad situáciou sami nezamyslia, tak udržať V. ligu bude veľmi ťažké.
Vieme, že vašou hlavnou úlohou bolo vybudovať ihrisko s umelou trávou. Je v silách vedenia klubu dokončiť túto úlohu?
- Ako som v úvode spomenul, veľa sa nám podarilo urobiť, ale ostali veci, ktoré sa nám s prezidentom Barszczom nepodarilo uskutočniť. Ihrisko s umelou trávou má celoročné využitie. Keby sme ho mali, tak by odpadol problém so zimnou prípravou a podmienkami. Určite by bolo lepšie vybudovať rovno veľké ihrisko na terajšej tréningovej ploche, kde by sa odohrávali aj prípravné zápasy, poprípade majstrovské zápasy počas nepriaznivého počasia. Teraz je možnosť získať aj dotáciu z futbalového zväzu vo výške 100 000 eur. Okrem ihriska s umelou trávou sa nám nepodarilo vybudovať tribúnu pre fan klub. Chlapci tiež nepochopili, že nemôžu povzbudzovať na hlavnej tribúne. Počas celého obdobia boli problémy s údržbou tréningovej a hlavnej plochy. Najviac som bol však sklamaný slabou podporou športu zo strany podnikateľov.
V Starej Turej je zmena aj na poste primátora. Čo sa očakáva od nového vedenia?
- Veľmi dobrá otázka. Komunálne voľby vyhrala Anna Halinárová, ktorá už bola primátorkou. V jej kompetencii je možnosť dotiahnuť projekt menšieho ihriska s umelou trávou. Projekt je spracovaný a žiadosť bola odoslaná na ministerstvo školstva. Jej druhou a dôležitou úlohou bude presvedčiť podnikateľov, že do športu a zvlášť do mládeže sa oplatí investovať. Mesto musí viac spolupracovať so všetkými športovými klubmi, ale zvlášť s klubmi, ktoré mesto reprezentujú.
Bude vám futbal chýbať?
- Určite bude, ja sa ale teším na to, že pred zápasom nebudem musieť riešiť problémy. Sadnem si na tribúnu a pokojne si budem užívať zápas bez stresov. Už sa teším na futbal v Myjave, či Trenčíne. MFK Stará Turá čaká 12. decembra výročná schôdza, kedy si budú členovia voliť výkonný výbor na čele s prezidentom. Ja im želám správne rozhodnutie, lebo v dnešnej dobe nájsť ľudí zanietených pre šport, je veľmi ťažké. Pre mňa boli takými Miroslav Adásek, Jaroslav Adamus, Miroslav Krč, Denis Makara, Ján Puškár, Viliam Solovič, Zuzka Cibulková a Sylvia Záhorová. S takými ľuďmi pracovať bola radosť.