Rímske nápisy pribudli aj v pasáži

Podľa mesta Trenčín ide o moderný prejav street artu. Nie všetkým sa však nové nápisy v podchode pri hoteli Elizabeth páčia.

Graffity stáli mesto tritisíc eur.Graffity stáli mesto tritisíc eur. (Zdroj: MARTIN KARLÍK)

TRENČÍN. V podchode spájajúcom mestský park s centrom mesta pribudli nové nápisy od sprejerov. Ide o projekt mesta Trenčín, ktorý stál tritisíc eur. Zámer mesta bol prekryť nevhodne vyzerajúcu stenu v podchode. Ľudia majú na nové sprejerské výtvory rôzne názory.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Názory ľudí

„Mne sa to páči. Konečne niekto skultivoval podchod,“ povedal Martin Mrázik na sociálnej sieti. Na internete sa o nových sprejerských nápisoch rozprúdila diskusia. Mnohým sa ale takzvaný street art v podchode nepáči. „Poviem pravdu, chápem street art ako taký, ale toto vôbec nie je hodné nejakej propagácie, elegantného štýlu a vstupnej brány do mesta pre turistov zo stanice. Za tých 3000 eur sa to mohlo inak upraviť, najmä keď sa nad podchodom vyníma historický hotel a nad ním hrad. Trošku krok vedľa, i keď sto ľudí, sto chutí,“ vyjadril sa na sociálnej sieti Tomáš Mitrík.

SkryťVypnúť reklamu

Moderný street art

Hlavný architekt mesta Martin Beďatš argumentuje, že ide o kvalitný prejav súčasného moderného street artu. „Filozofia tejto myšlienky je úplne jednoduchá, pritom silná. Na kameni o pár metrov vyššie je prvý takzvaný tag v Trenčíne, rímsky nápis na hradnej skale. V tej dobe ho vytesali, dnes sa dá nasprejovať. Cez podchod chodí veľké množstvo ľudí, chceli sme fádnu a pochmúrnu stenu už dávno upraviť, aj upozorniť na rímsky nápis, preto sa nápis spropagoval aj v podchode a preto je v piatich jazykoch,“ povedal Beďatš.

Samotná forma úpravy podchodu je podľa neho vizuálne veľmi zaujímavá. „Odporúčam okoloidúcim, aby sa pri tejto stene aj na chvíľu zastavili a pozorne sa zahĺbili na prvý pohľad do chaotickej štruktúry, ktorá však skrýva v sebe množstvo ladných tak-zvaných layerov a tagov, ktoré svedčia o tom, že autori úpravy sú profesionáli,“ povedal Beďatš.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov bola táto podoba návrhu jedinou možnosťou. „Ponúkali sme ten priestor aj reklamným agentúram - na umiestnenie bilbordov - nikto nemal záujem. Skúšali sme obklad vybrúsiť, ale je z pórovitého travertínu a staré maľby sú v takej hĺbke obkladu, že sú nezbrúsiteľné,“ dodal Beďatš.

Sprejerský rímsky nápis vyrobili podľa návrhu Michala Beňa. „Niektorým ľuďom pripadajú nápisy amatérske. Možno je to spôsobené tým, že aj okoloidúci obyvatelia sa mohli pripojiť k vytváraniu týchto nápisov. I seniori napríklad zobrali do ruky sprej a zanechali tam svoj malý rukopis,“ vysvetlil Beňo. Podľa jeho slov autorom trval výtvor dva dni. „V niektorých mestách sa takéto projekty tvoria aj dekády,“ dodal Beňo.

Postoj odborníka

Skúsenému sprejerovi Rastislavovi Jakubekovi sa spracovanie nápadu o rímskych nápisoch nepáči. Sám navrhol riešenie, no neuspel. „Mohlo to byť ešte farebnejšie a pestrejšie. Tie nápisy v čiernych pásoch sa aj tak dajú zničiť. Na také miesto, ktoré má ambíciu spraviť silný dojem na návštevníkov mesta, by som takéto amatérske pokusy nedával,“ povedal Jakubek. Podľa jeho slov je tritisíc eur za sprejerské nápisy priveľa.

SkryťVypnúť reklamu

„My sme sa pokúsili spraviť niečo jednoduchšie a lacnejšie, ale s tým, aby to bolo stále dôstojné a kvalitné. Spravil som návrh a malo sa to kvalitne spracovať. To znamená očistiť stenu, vyhotoviť hĺbkovou penetráciou podklad, naniesť podkladovú vrstvu a na ňu kvalitne nastriekať dielo sprejom a niektoré detaily spraviť technikou airbrush, čiže najdetailnejšou technikou s realistickým efektom. Na to by sme ešte nakoniec aplikovali antigraffiti náter, aby sa prípadné poškodenie vandalmi dalo odstrániť,“ dodal Jakubek.

laugolepsieweb.jpg

Návrh, s ktorým Rastislav Jakubek neuspel.

Organizátor mestských zásahov Richard Ščepko považuje výtvor v podchode za dobre riešenie.„Takto usmernený zásah považujem za výrazne lepšiu alternatívu, ako neriadené graffity predtým. Paradoxne aj v projekte Mestské zásahy sa objavil návrh riešenia podchodu na Novinách. Ten počítal s estetickým riešením vytlačenia grafitov z podchodu,“ povedal Ščepko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 261
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 345
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 158
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 200
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 840
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 333
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 248
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu