Možnosť krátkodobej práce pri zbere úrody alebo na letných terasách s príchodom zimy končí. V Trenčíne si tak na živobytie zarábalo množstvo ľudí, ktorí si nevedia nájsť prácu na dlhšie obdobie.
„Musím popremýšľať, kde sa uplatním, keďže som pracoval väčšinou na poli,“ povedal Marek z Trenčína.
Podľa Zdenky Tvrdej, riaditeľky Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, by sezónni pracovníci nemali mať problém sa uplatniť aj v zimnom období.
„Z praxe vieme, že sezónni zamestnanci z gastronómie a hotelierstva, ktorí v lete pracujú väčšinou na letných terasách, ako aj pracovníci v poľnohospodárstve sa v zimnom období zamestnajú doma i v zahraničí. Napríklad v horských chatách. V stavebníctve situácia závisí od počasia,“ povedala Tvrdá.
Dlhodobo nezamestnaní alebo sezónni pracovníci môžu možnosť zamestnať sa zvýšiť aj prostredníctvom rekvalifikačných kurzov na úrade práce. Úrad zaslal na ministerstvo práce plán kurzov na rok 2015. „V prípade jeho schválenia sa uskutočnia kurzy tesárstva, kaderníctva, zámočníctva a odborno-poradenské služby,“ informovala Tvrdá.
V prípade záujmu o iné kurzy môžu záujemcovia požiadať o kurz aj individuálne. „Tieto kurzy by sa mali cenovo pohybovať v sume do 500 eur s dĺžkou trvania jeden a pol mesiaca,“ informovala Tvrdá.
Množstvo absolventov najmä vysokých škôl má záujem o individuálnu formu kurzov.
„Určite by ma zaujímali napríklad jazykové kurzy alebo semináre z oblasti výpočtovej techniky,“ povedala Ivana z Trenčína.
Pre dlhodobo evidovaných uchádzačov o zamestnanie sú podľa riaditeľky úradu práce vhodné profesijné kurzy. „Vzdelávacie inštitúcie vydávajú po ukončení osvedčenia a preukazy spôsobilosti, s ktorými sa uchádzači o zamestnanie ihneď môžu uplatniť v danom odbore,“ povedala Tvrdá.
Množstvo uchádzačov o zamestnanie i napríklad z absolventov Trenčianskej univerzity využilo možnosť absolventskej praxe.
„Dlhšie som si nevedela nájsť zamestnanie, tak aspoň možnosť krátkodobej práce som využila. Je to síce za menej peňazí, ale lepšie si hľadať prácu takto ako úplne bez príjmu,“ povedala Barbora z Trenčína.
Absolventskú prax môžu vykonávať ľudia mladší ako 26 rokov. Absolvent musí ukončiť príslušný stupeň vzdelania v dennej forme štúdia pred menej ako dvoma rokmi. Podmienkou je, aby pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemal pravidelné platené zamestnanie. Musí tiež byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej jeden mesiac.