Tím špičkových odborníkov z Prahy spolu s lekármi z Trenčína urobil rozsiahlu rekonštrukciu v oblasti bedrového kĺbu s jedinečným typom implantátu, ktorý bol v tejto konfigurácii použitý na Slovensku prvýkrát.
TRENČÍN. Trenčianska nemocnica využila dlhoročné výborné vzťahy s pražskou 1. ortopedickou klinikou 1. Lekárskej fakulty UK Praha a FN Motol, kde s operáciami tohto druhu majú skúsenosti.
Na 1. Ortopedickej klinike FN Motol pôsobil prof. Oldřich Čech, ktorého možno označiť za otca československej endoprotetiky, bol autorom prvej úspešnej a masovo používanej československej endoprotézy bedrového kĺbu.
V jeho práci pokračoval profesor Sosna, ktorý viedol kliniku 23 rokov a so svojimi žiakmi, medzi ktorých patrí aj profesor Landor, vyvinuli viacero ďalších úspešných implantátov. Emeritný prednosta pražskej kliniky profesor Sosna a jej súčasný prednosta profesor Landor navštívili v týchto dňoch trenčiansku nemocnicu a úspešne vykonali operačný zákrok, ktorý spočíval v rozsiahlej rekonštrukcii bedrového kĺbu.
„1. ortopedická klinika 1. Lekárskej fakulty UK Praha a FN Motol je v tomto smere doslova európsky ortopedický klenot, má niekoľko vynikajúcich profesorov, od ktorých je pre nás česť sa učiť. Profesori Sosna a Landor boli veľmi láskaví a ochotní a na základe našich dlhoročných dobrých vzťahov prišli spraviť operáciu, ktorá mala pôvodne prebehnúť v Prahe, k nám do Trenčína,“ hovorí primár ortopedického oddelenia v Trenčíne Karol Gottschal.
Vyššia úroveň
Snahou trenčianskej nemocnice je posunúť ortopedickú starostlivosť na vyššiu úroveň a zaradiť sa tak k štandardným kvalitným európskym pracoviskám. „Je to extrémne ťažký a náročný výkon, ktorý sa musí robiť na špičkovom pracovisku a musí ho robiť špičkový tím ortopédov. Na Slovensku takéto pracoviská už dnes sú a, samozrejme, aj so špičkovými ortopédmi, ktorí majú európsky rozmer a my chceme byť jedno z nich,“ dodal Gottschal.
Zložitý operačný prípad
Išlo o zložitý operačný prípad. 37-ročný pacient utrpel pred šiestimi rokmi ťažký úraz v oblasti bedra a nasledovalo šesť rekonštrukčných operácií. Postupne však došlo k zlyhávaniu pôvodne použitých implantátov. „Ak by sa dnes pacient neoperoval, hrozila mu extrakcia implantátu, veľké skrátenie končatiny a následná výrazne zhoršená kvalita života,“ hovorí profesor Antonín Sosna.
Operácia trvala takmer tri hodiny. Lekári použili pri rekonštrukcii modulárny systém TMARS (Trabecular Metal Acetabular Revision System), ktorý sa skladá z jednotlivých modulov, tie sa skladajú k sebe vždy podľa rozsahu a lokalizácie kostného defektu.
Presný rozsah a lokalizácia defektu je však vždy známa až priamo pri operácii. Vzhľadom na túto skutočnosť je potrebné mať k dispozícií dokonalý systém, ktorý umožní dostatočnú variabilitu konečného implantátu.
Tím skúsených ľudí
„Rozsah toho defektu bol oveľa väčší, než sme si pôvodne mysleli. Napriek tomu všetko prebehlo veľmi hladko, presne podľa našich predstáv,“ povedal Sosna.
Zložitosť operácie podčiarkuje fakt, že jej vykonanie vyžaduje tím skúsených ľudí.
„Sú tu veľké riziká, ktoré môžu priebeh skomplikovať -porušenie tepny a krvácanie, vylomenie časti poškodenej kĺbovej jamky a podobne. Našťastie, nič také sa v Trenčíne nestalo. Stabilita implantovanej jamky je dokonalá a verím že bude veľmi dobre pacientovi slúžiť,“ dodal Sosna.
Technickú stránku operácie chválil aj primár Gottschal. „Odoperované to bolo brilantným spôsobom, bola radosť pozorovať pánov profesorov pri práci.“
Podľa vyjadrenia lekárov bude teraz nasledovať niekoľkomesačná rehabilitácia, ktorá bude prebiehať v Trenčíne.
„Ak nenastanú neočakávané komplikácie, tak za tri mesiace bude môcť pacient chodiť bez barlí,“ dodal primár Gottschal.