Keď v lete 2013 zomrel starosta obce a zároveň podpredseda TJ Slovan Peter Hučko, zdalo sa, že futbal v Hrašnom dostane červenú kartu. Opak bol však pravdou. Svetlá éra futbalového tímu z kopaníc sa vonkoncom neskončila.
HRAŠNÉ. Vnútroklubové problémy počas ročníka 2012/2013 znamenali pre hrašňanský futbal pád na dno. S osemnástimi bodmi spoločne s lubinskými kopanicami vypadli do poslednej ligy. V tom čase sa to zdala byť pre futbalový klub najtvrdšia rana. Už o pár dní sa však stalo ešte niečo smutnejšie.
Nečakane odišla do večnosti vo veku 48 rokov jedna z najvýznamnejších osobností v histórii miestneho športu, bývalý dlhoročný futbalista a člen rady oblastného futbalového zväzu. Dve kruté rany v priebehu jedného mesiaca klubom otriasli, ale nepoložili ho na kolená. Nebohý Peter Hučko ešte stihol vysloviť pamätnú vetu, že pre Hrašné je VII. liga ideálnou súťažou, a preto treba vyššiu súťaž prinavrátiť už v priebehu roka. A to sa podarilo, hoci on sa toho nedožil.
V obci s bezmála päťsto obyvateľmi sa v tom čase ujal vedenia futbalového klubu Jaroslav Zmeko. Myjavčan, ktorý má v Hrašnom kovoobrábačskú firmu od roku 1998. Práve od Petra Hučka získal všetky funkcionárke vedomosti a zručnosti. Zásadou oboch bolo a je byť priateľský, no zároveň spravodlivý a otvorene povedať do očí pravdu. „Keď syn Maroš skončil s dorasteneckým futbalom v Myjave, Peter ma oslovil, či by mohol hrať v Hrašnom. Zároveň mi dal ponuku, aby som s ním spolupracoval vo vedení klubu. Postupne som sa zapracoval a po jeho smrti som zostal na väčšinu vecí sám,“ povedal na úvod Jaroslav Zmeko.
Náročné nedele
Od minulého roku sa stal predsedom telovýchovnej jednoty, keď v jej čele nahradil Vladimíra Galandáka. Nechcel, aby miestny futbal padol na kolená, a preto mu obetuje väčšinu zo svojho voľného času. Okrem administratívnej práci je i ISSF manažérom klubu, ako aj vedúcim mužstva, na starosti má aj vedenie domácich zápasov. Keď treba, vysadne na obecnú kosačku a postará sa o trávnik. „Niekedy je toho ozaj veľa. Najnáročnejšie sú nedele. Z domu odchádzam okolo deviatej a prichádzam až neskoro večer, ale stojí to za to. Pravdou však je, že by som potreboval ešte aspoň jedného podobného ako som ja. Vďaka patrí obci na čele so starostom Vladimírom Stančíkom, ktorá klubu vychádza v ústrety,“ pokračoval Jaroslav Zmeko, v ktorého očiach bolo vidieť obrovské nadšenie.
Na domáce zápasy chodí okolo 150 divákov
O tom, že svoju prácu vykonáva dobre, svedčí aj to, že na domáce zápasy Slovana chodí okolo stopäťdesiat divákov, zväčša dôchodcov. „Viete, ako to na dedine chodí. Hlavnou zábavou je futbal. Miestni obyvatelia sú veľmi vďační, že sa tu niečo deje, a to ma napĺňa. Príde dedko Jakubec, ktorý ledva chodí a pchá mi do ruky stoeurovku s tým, že on inej radosti nemá a aby sme tie peniaze použili pre klub. Ďalší príde a chce darovať dvadsať eur, iný zasa fľašku. Samozrejme, neprijímam to,“ pokračoval Zmeko.
Rodinná atmosféra na ihrisku
Zrenovovaný športový areál na začiatku dediny patrí medzi tie najkrajšie v regióne. Nová tribúna pre sto divákov, zrekonštruované kabíny, multifunkčné ihrisko a detské ihrisko robia z Hrašného nad-štandardného účastníka VII. ligy juh. „Baví ma vidieť, že to na ihrisku žije. Najmä piatky to stojí za to. Na multifunkčnom sa hrá tenis, na jednej polovici hracej plochy trénujú muži a na druhej dorastenci. Mamičky s deťmi sú na detskom ihrisku. Pustíme do reproduktorov hudbu a je z toho úžasná atmosféra,“ nadchýnal sa Zmeko.
Pozrite, prišli Hrašňanci
Hoci pre predsedu TJ sú výsledky dôležité, väčší význam pre neho má dobrý pocit a priateľstvo. Po dobre vykonanej práci na ihrisku v domácom prostredí prebieha posedenie a pohostenie v altánku vedľa hracej plochy. „Pohostenie majú hráči, aj keď sa vraciame z ihrísk súperov. Máme už zopár vytypovaných reštaurácií, kde nás poznajú. Vždy záleží na tom, z ktorého smeru sa vraciame. Objednáme dvadsať večerí a keď prídeme a usádzame sa na zarezervované miesta mnohí naokolo si vravia. Pozrite, Hrašňanci prišli,“ vysvetľoval Zmeko.
Chcú skončiť do 10. miesta
Po jesennej časti aktuálneho ročníka figuruje Hrašné na 10. priečke. Po skvelom úvode do súťaže ich v druhej polovici zastihla veľká maródka a rôzne rodinné povinnosti hráčov. „Mužstvá straší reorganizácia. Chceme sa umiestniť do 10. miesta, aby sme sa nemuseli strachovať o príslušnosť v siedmej lige. Záver jesene nás mrzí. Zápasy sme si prehrávali často vlastnými chybami. Niektorí vravia, že som na hráčov príliš prísny, ale pokiaľ niečo robím a venujem tomu čas aj peniaze, chcem, aby boli aj výsledky,“ nechal sa počuť Zmeko. V tíme pod vedením trénera Jaroslava Baču figurujú okrem domácich aj futbalisti z Nového Mesta, Myjavy, Starej Turej, Čachtíc, Hornej Stredy či Podolia. Viacerí z nich majú skúsenosti aj z vyšších súťaží. Po kondičnej stránke sa o tím stará Marek Farkaš. Popri mužskom kolektíve pôsobí aj tím dorastencov spojený s Brestovcom. Vedúcim mužstva je Milan Šuster a mladíkov trénoval Slavomír Jalč. Ten však ochorel a v najbližších dňoch ho čaká operácia. „Posťahovali sme hráčov z okolia, no vyskytol sa problém s trénerom. Ten zo zdravotných dôvodov odtrénoval iba niekoľko týždňov, potom sa už chlapcom nemal kto poriadne venovať. Mrzí ma to a vyčítajú mi to aj rodičia,“ povedal Zmeko.
Memoriál Petra Hučku
V lete TJ Slovan zorganizoval prvý ročník memoriálu Petra Hučku. Zúčastnilo sa ho až 550 divákov. „Pozvali sme aj mnohých starostov a primátorov okolitých obcí a miest. Mnohí z nich aj prišli a celková účasť ukázala, aký dôležitý bol v našich životoch a ako si ho vážia,“ poznamenal predseda TJ Slovan Hrašné Jaroslav Zmeko.