V Trenčíne evidujú 151 žiadostí o nájomné bývanie, mesto disponuje len 122 bytmi.
TRENČÍN. Viacero projektov, ktoré zahŕňali aj výstavbu nájomných bytov v Trenčíne, nevyšlo. V roku 2012 sa nepodarilo dotiahnuť projekt Idea Grande, ktorý zahŕňal výstavbu takmer 700 nájomných bytov, z ktorých by 225 pripadlo mestu, rovnako ani bytovú výstavbu 120 bytov, z ktorých malo byť 27 pre nájomníkov reštituovaných bytov v areáli mestského hospodárstva.
„Poslanci najskôr podporili tento zámer schválením sumy, ktorá počítala aj s prípravou územia, vrátane komunikácie a sietí, no neskôr od tohto zámeru odstúpili a sumu naň určenú uvoľnili na iné investičné akcie,“ hovorí Erika Ságová z Mestského úradu v Trenčíne.
Žiadostí o nájomný byt je veľa
Aktuálne Trenčín disponuje 77 bytmi na Východnej a Kasárenskej ulici, 45 bytov vlastní mesto v odpredaných bytových domoch a 10 ubytovacích zariadení je ešte na Kasárenskej ulici. „Spolu je to 122 bytov a 10 ubytovacích zariadení,“ povedala Ságová.
Záujemcov o cenovo dostupné nájomné bývanie v Trenčíne je veľa. „Aktuálne evidujeme 151 žiadostí o prenájom nájomného bytu,“ hovorí Ságová. Podmienky na získanie bytu od mesta sú prísne. „Žiadateľ musí mať trvalý pobyt na území mesta Trenčín a nesmie vlastniť žiadnu nehnuteľnosť. Musí byť schopný zdokladovať príjem, ktorý ale nesmie presahovať trojnásobok životného minima,“ vymenúva základné podmienky Ságová.
Súkromný investor to môže zlepšiť
Situáciu s nájomnými bytmi v meste sa chystá zlepšiť projekt súkromného investora. Ten plánuje na Východnej ulici postaviť približne 90 bytov, z toho 27 ako náhradných bytov pre nájomníkov reštituovaných bytov. „Ďalšie nájomné byty by mohli pribudnúť v areáli mestského hospodárstva a v budúcnosti sa plánuje aj výstavba nájomných bytov pri privádzači medzi Zlatovcami a Záblatím,“ povedala Ságová.
Nedostupné bývanie zasahuje najmä mladých
Podľa Zuzany Kusej zo Slovenskej akadémie vied, ktorá sa angažuje v Slovenskej sieti proti chudobe, má nemožnosť zabezpečiť si samostatné bývanie pre nízke mzdy a chýbajúcu prácu pre mladých ľudí ďalekosiahle následky.
„Vedie k odkladaniu založenia rodiny a pre mnohých mladých je dôvodom odchodu do zahraničia, časť tých, ktorí nemajú ani túto šancu, to vedie k stavaniu nelegálnych chatrčí, aby mali kde bývať,“ hovorí Kusá. Bytový dlh sa podľa nej za posledné desaťročia prehĺbil.
Cenovo dostupné verejné nájomné bývanie najúčinnejšie zabezpečuje prístup k bývaniu ako k základnému ľudskému právu pre široké vrstvy obyvateľov.
„Bez naplnenia tohto práva sa deti nemôžu v pokoji vzdelávať, dospelí nemôžu na seba vziať občianske záväzky, úspešne sa uchádzať o prácu a sťahovať sa tam, kde sú pracovné príležitosti. Nevyhovujúce bývanie ovplyvňuje neprospievanie detí v škole a ich odchod zo školy bez získania kvalifikácie,“ dodala Kusá.