NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Obrovské lipy, gaštany, topole, brezy, javory a ďalšie tisícky stromov a kríkov vysadených po celom meste zamestnávajú pracovníkov Technických služieb mesta (TSM) každoročne už od začiatku jesene.
Predovšetkým muži, ale i ženy sa podieľajú na zbere a likvidácii obrovského množstva napadaného lístia, ktoré z niektorých druhov stromov opadáva ešte aj počas zimných mesiacov.
Listy končia v kompostárni a po vzniku kvalitného kompostu sú využívané v zmesi so zeminou na rekultiváciu trávnatých plôch.
Lístie ich zamestnáva niekoľko mesiacov
Technické služby mesta vykonávajú v súčasných dňoch poslednú kosbu, v rámci ktorej sa likviduje aj napadané lístie.
„V tejto etape sme sa zamerali predovšetkým na sídliská. V parkoch lístie vyfúkavame z chodníkov na trávniky a potom to spolu s pokosenou trávou odvážame do zberového dvora a kompostárne,“ informoval Anton Veselka, námestník riaditeľa Technických služieb mesta.
Lístie na asfaltových plochách likvidujú zametacie automobily. Jeden je určený na chodníky, druhý pracuje na cestách. „V zametacích autách končí aj iný odpad z komunikácií, ktorý počítame na tri -štyri tony,“ pokračoval Veselka. Prvé lístie začalo padať už v septembri a októbri, brezy opadávajú ešte aj v zime. Preto vyhrabávanie vykonávajú TSM počas jesene, zimy a jari takmer permanentne.
Rok 2014 bol na biologický odpad rekordný
Čisté lístie a tráva sú vyvážané do kompostárne. Znečistený odpad zo zametacích áut je odvážaný na klasické povolené skládky.
Niektoré úseky sú zamestnancami zametané ručne. „Čisté listy kompostujeme. Biologický rozložiteľný odpad vrátane lístia drvíme a ukladáme do hroblí. Koncom apríla a začiatkom mája už bude kvalitný kompost, ktorý následne využívame pri terénnych úpravách,“ vysvetlil ekonomicko - prevádzkový námestník TSM.
Zamestnanci TSM z biologického odpadu vytrieďujú iba popadané konáre, ktoré sa neskôr používajú ako biopalivo. Tento rok bol na biologický odpad rekordný. Podpísalo sa na ňom najmä kosenie trávy, ktoré začalo už v marci a skončilo až začiatkom novembra. „V centrálnej zóne mesta sa kosilo až desaťkrát. Všetky ostatné plochy boli pokosené minimálne štyrikrát,“ informoval ďalej Veselka.
Zásobárňou sú takmer storočné lipy a gaštany
V Novom Meste nad Váhom rastie takmer desaťtisíc stromov a približne jedenásťtisíc samostatne rastúcich kríkov. „Najviac lístia napadá v Parku Jozefa Miloslava Hurbana, kde rastú sedemdesiat až osemdesiatročné stromy.
Na lístie je bohatá aj lipová aleja na cintoríne a gaštany, ktoré majú okolo deväťdesiat rokov,“ pokračoval Veselka. Zametacie vozidlá pracujú každý deň, zároveň sa stále kosí. Biologický odpad zvážajú podľa presných harmonogramov TSM aj z rodinných domov. „Pred dvoma týždňami sme z rodinných domov podľa rozpisu zvážali biologický odpad spolu päť dní. Odpad zvážali dva traktory a dve nákladné vozidlá,“ skonštatoval námestník.
Spaľovať biologický odpad na celom území mesta je už niekoľko rokov zakázané, a preto je všetok biologicky rozložiteľný materiál určený na kompostovanie. Kompost je následne miešaný so zeminou a využívaný na rekultiváciu veľkých trávnatých plôch.