NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Maľby, sochy, kresby, drevorezby, fotografie, grafiky, akvarely i plastiky od 30. rokov po súčasnosť ponúka v Mestskom kultúrnom stredisku od 31. októbra tradične najväčšia výstava Návraty. Predstavuje sa na nej 51 výtvarníkov z celého Slovenska i zo zahraničia.
Prelína sa tvorba nežijúcich a žijúcich umelcov
Tvorba žijúcich i zosnulých autorov zaujme svojou rozmanitosťou. Zimná krajina v Bošáci od Ľudovíta Bránskeho z roku 1945, či Krajina Petra Matejku z roku 1934 sú spomienkou na novomestské výtvarné legendy dávnych čias.
Bronzové odliatky nôh od sochárky Jaroslavy Šickovej, Struhárikove sochy hracích kociek, netradičné drevorezby Zuzany Malcovej či fotografie Vasila Stanka i Ivana Matejku ponúkajú medzi množstvom ďalších artefaktov pohľad na moderné umenie súčasnosti. „Návraty sú mimoriadne živým organizmom, ktorý reprezentuje generačne široké spektrum autorov z rôznych výtvarných oblastí. Okrem osobností, ktorých život sa uzatvoril pred mnohými rokmi, je veľmi silná stredná generácia autorov, ale aj priebojná a energická partia mladých umelcov,“ povedala kurátorka výstavy Ela Porubänová z Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne.
Na prvých Návratoch v roku 1984 sa prezentovali šestnásti autori, na siedmom ročníku je ich už vyše päťdesiat.
„Je veľmi zaujímavé porovnávať, akými technikami i materiálmi výtvarníci pracujú. Objavuje sa už aj množstvo novodobých trendov. Výstava preto získava na aktuálnosti aj napriek tomu, že predstavuje diela už nežijúcich autorov,“ pokračovala Porubänová. Oslovení autori ponúknu pred otvorením výstavy výber zo svojich diel, ktorý organizátori vzhľadom na priestorové možnosti musia zúžiť na dve -tri práce od jedného autora. Návraty sa konajú v päťročných intervaloch a vystavujúci umelci pribúdajú a zároveň sa aj obmieňajú. „Diela pochádzajú z ateliérov žijúcich autorov.
Tvorba nežijúcich autorov je vyberaná z depozitov Galérie Petra Matejku v Novom Meste nad Váhom i z Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne. Mnohé diela sú aj z rodinných pozostalostí. Viaceré diela Petra Ondreičku boli dlho zahalené rúškom tajomstva,“ pokračovala kurátorka.
Vystavujú umelci z viacerých štátov
Niektorí z vystavujúcich autorov predstavili svoju tvorbu na všetkých siedmich ročníkoch. „Návštevníci výstavy tak majú možnosť vidieť ich umelecký pohyb na súčasnej slovenskej výtvarnej scéne v horizonte troch desaťročí. K vystavujúcim otcom a mamám sa pridali deti. Vystavujú aj súrodenecké dvojice, či manželia a partneri.
Mnohí z autorov pricestovali zo vzdialených miest, kde tvoria a žijú,“ prezradila ďalej Porubänová. A tak sa na výstave predstavuje ilustrátorka Maja Dusíková žijúca v Taliansku, multižánrová výtvarníčka Monika Pavlechová tvoriaca aj v Grécku, fotografka Zuzana Muranicová, ktorá učila v USA na Fakulte umení na Univerzite v Ohiu, či maliar Jozef Mikuška, ktorý od roku 1968 žije v nemeckom Krefelde.
Množstvo výtvarníkov spojených s novomestským regiónom žije v súčasnosti v Prahe. Na výstave nechýbajú ani ich diela. Najviac diel, samozrejme, pochádza od výtvarníkov zo Slovenska, z ktorých mnohí žijú neustále v Novom Meste nad Váhom.