REGIÓN. Politológ Martin Klus rozpráva o pôsobení samosprávy v oblasti náboženstva. Hovorí o podpore rôznych aktivít organizovaných samosprávou či cirkvou. Nevyhýba sa ani oblastiam, v ktorých je spolupráca najefektívnejšia.
Majú mestá a obce monitorovať a zaujímať sa o vierovyznanie svojich obyvateľov?
- Pokiaľ vychádzame z prvého článku a odseku ústavy, tak nie. Píše sa v ňom, že Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo. Inou vecou však je, ak to časť občanov priamo vyžaduje a najmä v menších obciach môže mať otázka vierovyznania dôležitý dosah aj na veci verejné. Z toho dôvodu takýto monitoring viaceré samosprávy uskutočňujú.
Ako by mali samosprávy spolupracovať s cirkvou?
- Domnievam sa, že je vo verejnom záujme samosprávy mať vyvážené a na báze spolupráce postavené vzťahy s akoukoľvek cirkvou, ku ktorej sa hlásia jej občania. Táto spolupráca pritom, samozrejme, môže mať veľa podôb. Najčastejšie je to nepriama podpora aktivít a podujatí, ktoré sa v rámci danej cirkvi uskutočňujú v podobe napríklad bezplatného poskytnutia priestoru či participácie predstaviteľov samosprávy.
Je možnosť spolupráce cirkvi a samosprávy v rámci školstva, cestovného ruchu alebo športu?
- Rozhodne áno. Obzvlášť školstvo, ktorého základná časť je priamo v kompetencii samosprávy, si vyžaduje aj koordináciu s cirkvami. Cestovný ruch je tiež mimoriadne dôležitý najmä na miestach známych ako pútnické, či takých, kde sa nachádzajú vzácne cirkevné pamätihodnosti.
Nakoniec, ich dokonca priama podpora je bežným javom, ako v rámci takzvaného náboženského turizmu samosprávy všade na svete získavajú nemalé prostriedky do svojho rozpočtu.
Mala by sa obec alebo mesto zaujímať aj o aktivity detí a mládeže v rámci spolupráce s cirkvou?
- Vzdelávacie, kultúrne či športové podujatia organizované cirkvami by mali získať prirodzený záujem aj zo strany samosprávy. Nakoniec, sú to jej občania, ktorí sa na nich v najväčšej miere zúčastňujú, pričom často práve tieto suplujú aktivity, ktoré v iných obciach a mestách uskutočňuje práve samospráva.
Je aj záležitosť samospráv podporovať vznik minoritných náboženstiev?
- Náboženská sloboda, a teda aj pluralita, je ústavne zaručená, preto by samosprávy mali vyvážene podporovať podľa svojich možností aktivity všetkých náboženstiev na svojom území.