TRENČÍN. Obyvatelia Trenčína a blízkeho okolia si tak budú môcť prehliadnuť priestory zariadenia a zapojiť sa do aktivít, ktoré terapeuti bežne vykonávajú v rámci liečby pacientov s duševným ochorením.
Ako informoval primár psychiatrickej kliniky FN v Trenčíne Branislav Moťovský, stacionáre sa zväčša nachádzajú v priestoroch psychiatrických oddelení nemocníc a plnia funkciu doliečovacích zariadení. Pacienti do nich spravidla dochádzajú každý deň, čo im umožňuje popri liečbe fungovať v domácom prostredí, na ktoré sú zvyknutí. Poskytujeme pomoc ľuďom s rôznymi psychickými ochoreniami, akými sú úzkostné stavy, depresie a ochorenia z okruhu schizofrénií, ale aj ľuďom bez nejakej závažnejšej psychickej poruchy, ktorí nie sú spokojní so svojím životom a potrebujú pomoc, priblížil Moťovský s tým, že robia celý rad psychoterapeutických, socioterapeutických, ergoterapeutických, rehabilitačných i resocializačných aktivít v komunitnom duchu.
Myslím si, že otváranie sa verejnosti má zmysel najmä preto, že ešte stále existuje v spoločnosti nedostatočná informovanosť a najmä predsudky a rôzne mýty o psychiatrii a psychoterapii. V ich dôsledku môžu mať ľudia zábrany vyhľadať pomoc, čím vlastne zbytočne predlžujú svoje utrpenie, doplnil Moťovský.
Deň otvorených dverí v stacionároch na celom Slovensku s názvom Pre dobrý pocit je najväčšou celoslovenskou akciou tohto druhu, do ktorej sa celkovo zapojilo šesť stacionárov v Žiline, Trnave, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote a Rožňave.
Jednou z úloh starostlivosti o duševné zdravie je aj búranie predsudkov či mylných predstáv o psychiatrickej liečbe. Tieto bohužiaľ až príliš často bránia časti ľudí, ktorí trpia duševnými poruchami, vyhľadať odbornú pomoc. Otvorenie dverí psychiatrických stacionárov pre verejnosť môže ukázať cestu nerozhodnutým či váhajúcim, ako sa úspešne liečiť a vyvrátiť často medializovanú predstavu o zavretí na psychiatriu, skonštatoval predseda Psychiatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti .