TRENČÍN. Voľne pustené psy v meste a okolí sú podľa niektorých Trenčanov nebezpečné. Ohrozujú vraj ľudí aj ich vlastné psy.
Útoky psov
„Jeden muž na Ostrove má dvoch afganských chrtov, ktorí behajú iba bez vôdzky a obojkov. Vadí mi to, že ich pán je veľmi ďaleko od nich, psy vybehnú z kríkov a sú agresívne. Opakovane na nás vybehli z húštiny a zaútočili na nášho psa na vôdzke,“ prezradila svoju skúsenosť na sociálnej sieti Romana Paur.
Mnohí ľudia si však myslia, že púšťanie psa bez vôdzky je v poriadku. „Ja som za, aby sa psy púšťali na voľno. No je nutné, aby mali náhubok. S náhubkom nemá pes ako ublížiť,“ myslí si Lenka Nogová.
Mestskí policajti v poslednom období prijali dva podnety týkajúce sa voľne sa pohybujúcich psov, kde bolo podozrenie, že majitelia ich neovládajú. „Ani v jednom prípade, teda na Východnej ulici a ani na hrádzi, sa to však nepotvrdilo. Ak by sa preukázalo, že majiteľ voľne sa pohybujúceho psa ho neovláda v každej situácii, hrozí mu pokuta do 33 eur,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
V súčasnosti je voľný pohyb psov dovolený na celom území mesta okrem častí, ktoré sú označené piktogramom zakazujúcim vstup psov. V Trenčíne je zakázaný vstup so psom bez vôdzky a náhubku aj do vozidiel verejnej dopravy.
„My sme mali v meste platné všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom boli určené plochy, kde je voľný pohyb psa dovolený, napadla ho však prokuratúra,“ vysvetlila Ságová.
Bojové plemená
Ľudia sa veľmi často boja, že ich napadnú voľne pustené psy z čeľade bojových plemien, ako napríklad pitbul, staford či argentínska doga. Cvičiteľka psov Martina Ružičková sa osobne pri výcviku nestretla, že by bojové plemená zaútočili na človeka.
„Bojové plemená sú vnímané ako nebezpečné preto, že sú odolnejšie voči bolesti a majú obrovskú silu v tlame. To je aj dôvod, prečo prípady napadnutia môžu byť voči človeku až fatálne. Ale pri správnej výchove a socializácii dochádza k napadnutiu ľudí veľmi zriedkavo. To platí pre všetky psy, aj napríklad pre labradora či zlatého retrievera,“ vysvetlila Ružičková.
Rozdiel je však podľa nej vo vzťahu k iným psom. „To, že sa pes neznesie s inými zvieratami, sa dá zvládnuť výchovou a výcvikom. Síce sa s nimi nebude hrať, ale nebude už neovládateľný agresor,“ povedala Ružičková.
Zdôraznila aj obozretnosť a zodpovednosť majiteľov. „Bojazlivý pes, ktorého pán nemá pod kontrolou, môže v prípade situácie, ktorú on vyhodnotí ako nebezpečnú, niekoho pohryznúť. Takéhoto psa bez vôdzky nemôže púšťať,“ dodala Ružičková.