TRENČÍN. Na území Trenčína sa podľa Eriky Ságovej z mestského úradu nachádza na detských ihriskách a vo verejnej zeleni až 120 pieskovísk, ďalšie sú v areáloch materských a základných škôl.
Do budúcnosti by sa ich počet mal prehodnotiť. Mesto sa o ne stará prostredníctvom organizácie Mestské hospodárstvo a správa lesov.
„Tá zabezpečuje čistenie piesku v pieskoviskách, prekopanie a odstránenie nečistôt, a následné dopĺňanie nového piesku,“ hovorí Ságová. Piesok je podľa jej slov dopĺňaný priebežne podľa potreby a znečistenia jednotlivých pieskovísk.
Počet ihrísk a pieskovísk v meste prehodnotia
V tomto roku bolo v mestskom rozpočte na bežnú údržbu detských ihrísk a mobiliáru vyčlenených viac ako 22-tisíc eur.
„Za ne sme opravili viaceré detské ihriská a ich mobiliár vrátane náterov, vymenili nefunkčné časti alebo komponenty, osadili nové lavičky, vymenili piesok,“ povedala Ságová. Mesto na doplnenie pieskovísk nakúpilo 54 metrov kubických piesku, počet detských pieskovísk plánuje prehodnotiť. „Budovanie nových pieskovísk by malo byť už súčasťou spádových ihrísk, ktoré by spĺňali základné požiadavky na technické a bezpečnostné parametre. Tu by už boli montované iba prekryté pieskoviská tak, aby sa zamedzilo prístupu zvierat v záujme ochrany detí,“ dodala Ságová.
Za zlý piesok hrozí pokuta do výšky 20 000 eur
Stav pieskovísk sa v porovnaní s minulým rokom zhoršil. Oddelenie hygieny detí a mládeže v Trenčíne kontroluje pieskoviská v Trenčíne, Novom Meste nad Váhom, Bánovciach nad Bebravou a Myjave. V roku 2013 skontrolovali trenčianski hygienici v ich spádovej oblasti 15 pieskovísk a všetky spĺňali požadované normy.
„Tento rok sa počet skontrolovaných pieskovísk viac ako zdvojnásobil, z 32 pieskovísk osem nespĺňalo hygienické nároky,“ povedala ĽudmilaBučková z trenčianskeho úradu verejného zdravotníctva. Hygienici v pieskoviskách zaznamenali prítomnosť vajíčok či iných vývojových štádií črevných parazitov.
„Kvalitu piesku zhoršuje kontaminácia výkalmi voľne sa pohybujúcich zvierat, najmä psov a mačiek. Najčastejšie je prevádzkovateľom pieskovísk odporučaná výmena piesku, prekrytie a oplotenie pieskoviska. Pravidelné udržiavanie piesku podporuje jeho samočistiacu schopnosť, a tým zvyšuje jeho kvalitu.“
V prípade nevyhovujúcich výsledkov musí prevádzkovateľ zaplatiť náhradu nákladov za laboratórne vyšetrenie vzorky piesku vo výške 40 eur.
„Nesplnením povinnosti sa prevádzkovateľ pieskoviska dopustí správneho deliktu na úseku verejného zdravotníctva, za ktorú mu môže byť uložená pokuta až do výšky 20 000 eur,“ dodala Bučková.