TRENČÍN. Dobrovoľníci z Trenčína venujúci sa historickému šermu a dobovým remeslám vymysleli nezvyčajnú voľnočasovú aktivitu pre mladých ľudí z detského domova a ďalších znevýhodnených občanov. Projekt trval deväť mesiacov v období od februára do októbra 2014.
Autori tejto aktivity si zámerne vybrali reálie zobrazujúce prelom 13. a 14. storočia, kedy tu žil, dobyjal a panoval Pán Váhu a Tatier - Matúš Čák Trenčiansky.
Škola hrou
Účastníkov projektu prostredníctvom workshopov učili rôznym remeslám a zručnostiam.
„Našim účastníkom sme po teoretickej ale najmä praktickej časti priblížili remeslá ako kováčstvo, práca s drevom a kožou, varenie stredovekých jedál, základy šitia a odievania a mnohých ďalších zručností, bez ktorých by sa stredoveký človek nezaobišiel,“ povedal Michal Medňanský, štatutár neformálnej skupiny.
Jakub Záhorák, ktorý sa vo voľnom čase venuje výrobe z dreva, záujem detí o remeslá potvrdil.
„Najviac ich bavilo kováčstvo, je možné, že ich fascinoval oheň samotný, ale veľmi ich oslovila aj práca s drevom na pílkach a brúskach,“ povedal Záhorák. Michal Labuda, študent magisterského stupňa archeológie, sa staral o historickú vernosť materiálov, dobových podkladov a kvality teoretickej vzdelávacej časti workshopov.
Radšej prax
„Teória ich aj tak priveľmi nebavila,“ povedal Labuda. Mladé dievčatá zvládli uvariť mnohé historické recepty, ktoré im poskytla Júlia Spustová z Trenčianskeho hradu. Anízové koláčiky, stredoveký puding, placky s cícerovou omáčkou a mnohé iné recepty uvarené na otvorenom ohni boli podľa slov detí veľmi chutné.
„Mladší účastníci sa naučili zakladať oheň, pripraviť rošt a uvariť jedlo v kotlíku,“ povedal Medňanský.
Projekt dobrovoľníkom síce tento mesiac končí, podľa jeho slov ale chcú s podobnými nápadmi pokračovať a v prípade záujmu stretávať sa s novými kamarátmi i naďalej.
Mnohí účastníci sa môžu prostredníctvom nich nakontaktovať na profesionálnych remeselníkov a sami odštartovať kariéru šikovného majstra. Mládež však najviac zaujalo umenie stredovekého boja, teda historický šerm. Z celkového projektu boli mladíci nadšení. „Je to super vec, dávajú možnosť mladým ľuďom rozvíjať techniky starších remesiel. Ja sa vždy rad zúčastním,“ povedal sedemnásťročný Peter Liška.
Potrebné peniaze na projekt získali dobrovoľníci prostredníctvom programu Mládež v akcii, ktorý na Slovensku sprostredkoval Slovenský inštitút mládeže Iuventa - Národná agentúra.
Peniaze mohli využiť na rôzne prírodné materiály, nástroje či ukážky replík historických zbraní.