Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov riešia firmy dovozom.
MYJAVA. Nemecko-rakúska spoločnosť Reutter pôsobí v automobilovom priemysle. Zaoberá sa výrobou uzáverov pre chladiace, palivové a olejové nádrže pre nákladné a osobné autá.
V roku 2006 začala pôsobiť v Brezovej pod Bradlom, do Myjavy prišla v roku 2008 a vyrábala v prenajatej hale bývalej armatúrky. „V priebehu 8 rokov sme si vybudovali stabilné zaklady v podobe kvalifikovanej pracovnej sily a odborníkov,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Juraj Mala.
Aktuálne tu pracuje 270 ľudí, firma plánuje do konca roka rozšírenie výroby, nákup ďalších strojov a transfer výrobných liniek. S tým súvisí aj nárast počtu zamestnancov.
„V súčasnej dobe, hlavne v Myjavskom okrese, nie je jednoduché nájsť kvalitných pracovníkov so skúsenosťami v automobilovom priemysle. Napriek tomu musím povedať, že v posledných troch rokoch sme obsadili približne 100 pracovnych miest pracovníkmi, s ktorými sme spokojní,“ povedal Mala. Priemerná mzda tu dosahuje takmer 500 eur.
Pracovníkov dovážajú
V okrese Myjava sa momentálne pohybuje nezamestnanosť pod ôsmimi percentami. „Na slovenské pomery je to nízke číslo. Prejavuje sa to tu aj v tom, že niektoré firmy musia kvalifikovaných pracovníkov hľadať v okolí či zahraničí a dovážať si ich. V Myjave nie je ani tak problém nezamestnanosť, ako skôr výška platov, ktoré nie sú pre ľudí príliš motivujúce,“ hovorí Marek Hrin z myjavského mestského úradu.
V priemyselnom parku Javorinská pôsobí osem investorov, ktorí zamestnávajú okolo 700 ľudí. „Kapacita tohto priemyselného parku je na 100 percent vyťažená. Je to jediný priemyselný park na Slovensku, ktorý je úplne obsadený. Navyše, v budúcom roku tu plánujú vytvoriť nové pracovné miesta ďalší dvaja investori,“ povedal Hrin.
Podľa jeho slov je v projektovej dokumentácii priemyselného parku načrtnutá možnosť jeho rozšírenia. „Určite to však nebude jednoduché. Bude potrebné vysporiadať tieto pozemky a pripraviť infraštruktúru tak, ako to bolo v prvej fáze riešenia parku. A to si bude vyžadovať vysoké investície,“ uzavrel Hrin.
Ďalší investori
Podľa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) sú najvýznamnejšími výrobnými odvetviami kraja automobilový, strojársky, elektrotechnický a elektronický priemysel a odevný priemysel.
„Tieto sektory využívajú silné výhody, ktoré kraj poskytuje - vysokú vzdelanostnú úroveň, rozvinutú dopravnú a technickú infraštruktúru a aktívny zahraničný obchod,“ povedal hovorca SARIO Richard Direr.
Momentálne má SARIO rozpracovaných osem investičných projektov, ktoré zvažujú svoje umiestnenie aj v Trenčianskom kraji. „Ide predovšetkým o spoločnosti z oblasti automotive a strojárstva,“ dodal Direr.