Problémy sú nateraz zažehnané, rokovania s nemocnicou a samosprávnym krajom pokračujú.
BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Problémy s lekárskou službou prvej pomoci (LSPP) sa začali už v roku 2011. Vtedy skončila zmluva o výkone LSPP medzi bánovskou nemocnicou a lekármi pre dospelých.
„Od tohoto času nemajú všeobecní lekári uzatvorenú zmluvu a poskytujú všeobecnú starostlivosť pre nemocnicu bez zmluvy. Za hodinu práce dostávajú 2,30 eura, to ale nie je mzda, lebo túto sumu fakturujú na základe Obchodného zákonníka,“ hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.
Lekári žiadajú viac
Lekári žiadali hodinovú sadzbu 8 eur vo všedný deň a 10 eur za hodinu počas víkendu.
„Túto sumu navrhovalo vo svojej analýze stavu LSPP ministerstvo zdravotníctva v roku 2009,“ dodal Pásztor.
Rokovania medzi lekármi, ktorí aj bez platnej zmluvy nastupovali do služieb a nemocnicou vyústili dohodou, že od 1. septembra 2014 bude fungovať pohotovsť v pracovných dňoch od 15.30 do 22.00, a od 22.00 do 7.00 bude nemocnica poskytovať LSPP na internom oddelení.
„Na ďalšom rokovaní však nemocnica oznámila, že vzhľadom na nepriaznivý stav personálneho vybavenia na internom oddelení nebude meniť spôsob poskytovania LSPP,“ hovorí Pásztor. Lekári preto požiadali samosprávny kraj, aby ich od septembra nezaraďoval do rozpisu na výkon pohotovosti.
Ten tak napriek tomu urobil
„Začiatkom septembra preto niektorí lekári na pohotovosť nenastúpili. Po rokovaniach s predstaviteľmi nemocnice v polovici septembra naši lekári, ako prejav dobrej vôle, do výkonu LSPP nastúpili. Rokovania s nemocnicou však naďalej pokračujú.“ dodal Pásztor.
Hrozí im pokuta
Trenčiansky samosprávny kraj v tejto súvislosti začal správne konanie voči lekárom, ktorí nenastupovali do služieb podľa určeného rozpisu.
„Lekárovi, ktorý nenastúpi do služby, môže byť udelená pokuta do výšky 3319 eur,“ povedala vedúca oddelenia komunikácie Trenčianskeho kraja Jana Paulinyová. Kraj požiadal o zabezpečenie zastupovania ambulancie LSPP pre dospelých v Trenčíne a Partizánskom. „Považujeme za neodpustiteľné, že lekári do služieb vôbec nenastúpili, ani neponúkli inú alternatívu riešenia situácie,“ dodala Paulinyová.
Chýbajú peniaze
Podľa námestníka riaditeľa bánovskej nemocnice Jozefa Grešša lekári, ktorí odmietali nastupovať do služieb pohotovosti, nie sú zamestnancami nemocnice.
„Ide o všeobecných obvodných lekárov, ktorí do pohotovostných služieb nastupujú podľa rozpisu samosprávneho kraja. Nemocnica poskytuje pre výkon pohotovostných služieb ambulanciu.“
Zvýšenie platieb za služby na pohotovosti je limitované výškou príjmov zo zdravotných poisťovní.
„Nemocnica musí vykryť prevádzku ambulancie a zaplatiť ambulantných lekárov,“ hovorí Grešš. „Pohotovostná služba musí byť podľa zákona vykonávaná nepretržite a nemocnica nemá personálne kapacitné možnosti po 22. hodine suplovať zákonnú povinnosť súkromných lekárov,“ dodal.
Od polovice septembra začali ambulantní lekári opätovne do pohotovostných služieb nastupovať.
„V súčasnosti je preto lekárska služba prvej pomoci v priestoroch nemocnice riadne poskytovaná a pacienti nemusia cestovať za pohotovostnou službou do iných okresov,“ povedal Grešš.