TRENČÍN. Rebríček hodnotil mestá v 102 indikátoroch od kvality zverejňovania zmlúv, cez otvorenosť verejného obstarávania, personálnej politiky a nakladania s majetkom až po udeľovanie grantov a dotácií. Zhruba 60 percent výsledného skóre tvorilo hodnotenie kvality informácií na mestských webových stránkach, ďalšiu štvrtinu bodov mohli samosprávy získať za svoje odpovede na infožiadosti zaslané pod menom Transparency ako aj „obyčajného občana“, a zvyšok za kvalitu tendrov podľa údajov Úradu pre verejné obstarávanie.
Rybníček o objektivite pochybuje
Trenčín sa v hodnotení transparentosti umiestnil na 21. mieste zo 100 hodnotených miest, v porovnaní s rokom 2012 klesol o dve miesta.
Najväčšie nedostatky podľa hodnotenia analytikov Transparency International sú v oblasti prideľovania mestských bytov či dotácií mesta. Primátor Trenčína Richard Rybníček nemá pocit, že rebríček je objektívny. „V roku 2013 sme kontaktovali Transparency International Slovensko, aby nám poradili, ako sa v tejto oblasti zlepšiť. Následne sme v rámci možností prijali opatrenia, ktoré nám boli odporúčané. Napriek tejto skutočnosti však mesto v medziročnom porovnaní kleslo,“ hovorí Rybníček. Nízke hodnotenie za chýbajúce žrebovania pri prideľovaní bytov má podľa primátora Trenčína jednoduchý dôvod.
„Mesto nemá voľné byty, o ktoré by mohlo byť žrebované, čo dotazník nezohľadňoval. Naše mesto prideľuje byty -podotýkam, že ide o pár bytov ročne - podľa naliehavosti situácie jednotlivých žiadateľov a nie podľa žrebovania. O pridelení bytov rozhoduje komisia zostavená z poslancov a odborníkov, nie jeden človek, čiže nemožno hovoriť o tom, že by toto nebolo vôbec transparentné,“ dodal Rybníček.
Stará Turá sa prepadla o 42 miest
Mesto Stará Turá figuruje v rebríčku na 64. mieste. V porovnaní s rokom 2012 je to prepad o 42 miest, čo je druhý najväčší pokles na Slovensku. Nízke hodnotenia dostalo mesto v kategóriách prideľovania bytov, predaja a prenájmu majetku a personálnej politiky.
„V niektorých prípadoch sme naozaj zanedbali zverejňovanie údajov, no v iných prípadoch údaje na našej internetovej stránke zverejnené boli, ale v hodnotení sa objavilo, že ich nezverejňujeme. V súčasnosti zisťujeme na úrovni vedúcich oddelení presné nedostatky a v budúcnosti sa budeme snažiť zverejňovať aj ďalšie údaje, ktoré občanov, ale aj ľudí mimo nášho mesta zaujímajú,“ reagovala Lívia Boorová z Mestského úradu v Starej Turej.
Nová Dubnica na chvoste
Z Trenčianskeho kraja sa v rebríčku transparentnosti najhoršie umiestnila Nová Dubnica. 94. miesto zo 100 hodnotených miest v porovnaní s rokom 2012 znamená pokles o 35 miest.
Najväčšie nedostaky má mesto podľa Transparency International v oblastiach personálnej politiky, predaja a prenájmu majetku, prideľovania mestských bytov. „Pri predajoch a nájmoch sa riadime postupmi, ktoré sú definované zákonom. To, že nejaká agentúra Transparency International má určité kritéria pre hodnotenie, je ich subjektívny názor na vec. Mesto v prvom rade postupuje efektívne a racionálne tak, aby čo najefektívnejšie využilo finančné prostriedky daňových poplatníkov a nezamestnávalo personál pre zbytočnú administratívu,“ reagoval na hodnotenie primátor Peter Marušinec.