MNÍCHOVA LEHOTA. Informoval o tom Peter Hrnčár, spolumajiteľ reštaurácie v Mníchovej Lehote, kde plány expedície Švancár prezentoval.
"Kamarátom a ľuďom z obce ukazoval zábery na hory, popisoval trasy, ktorými pôjdu, prezentoval aj miesto základného tábora. Chcel nám ukázať miesta, na ktoré pôjde, ako to tam vyzerá a aké sú tam podmienky," priblížil Hrnčár.
Ako dodal, bol špičkovým horolezcom, mal zlezené rôzne hory a so svojimi zážitkami sa vždy podelil aj s rodákmi v obci. Cudzie mu neboli ani nižšie kopce doma na Slovensku. Na Inovec, týčiaci sa nad Mníchovou Lehotou, vystupoval podľa Hrnčára niekoľkokrát do týždňa, do roka absolvoval trasu z obce na vrchol 1042-metrového kopca viac ako stokrát. "Vlado bol veľmi kamarátsky, prístupný a milý, skúsenosti zo svojich expedícií si nenechával iba pre seba," uzavrel Hrnčár.
Desaťčlennú skialpinisticko-horolezeckú výpravu s Vladimírom Švancárom v utorok 14. októbra večer zasiahla v základnom tábore pod vrchom Dhaulágirí lavína. Siedmim Slovákom a jednému Čechovi sa podarilo zachrániť, dvom z nich, ako aj trom nepálskym horským vodcom sa vyčíňanie počasia stalo osudným.
Telá dvoch mŕtvych horolezcov Jana Matláka a Vlada Švancára sú už na Slovensku. Ako uviedol šéf tlačového odboru slovenskej diplomacie Peter Susko, ich prevoz sa uskutočnil v súčinnosti s ministerstvom zahraničných vecí. Komerčnou linkou ich v pondelok (20.10.) v noci najskôr previezli na viedenské letisko Schwechat, a odtiaľ dopravili na Slovensko. Ostatných sedem členov horolezeckej skupiny sa zatiaľ nachádza na území Nepálu. Vybavujú si všetky potrebné záležitosti tak, aby sa mohli čo najskôr vrátiť domov.