Známy trenčiansky veľtrh priniesol tento rok novinky v robotike, strojárskej výrobe či digitalizácii.
TRENČÍN. Chránička na elektrické vedenia, nový stroj na pokladanie inžinierskych sietí či nový typ verejného osvetlenia. To všetko mohli návštevníci obdivovať na 20. ročníku veľtrhu Elosys.
Motokára zaujala
Záujemcovia o nové technológie si prišli na svoje aj pri prezentovaní prvej elektrickej motokáry vyrábanej na Slovensku.
Konštruktéri predviedli návštevníkom aj jej jazdné vlastnosti. Filip Noge, doktorand na STU v Bratislave, bol zodpovedný za elektrickú časť konštrukcie motokáry.
„Ak je motokára plno nabitá, jej akčný čas je 40 minút pri rýchlosti 40 kilometrov za hodinu,“ povedal Noge.
Samotná práca na motokáre trvala tímu viacerých odborníkov a diplomantov 12 týždňov. Celý projekt stál približne 9-tisíc eur. „Naša primárna idea nebola, aby sa to sériovo vyrábalo, ale tie myšlienky a skúsenosti, ktoré sme sa naučili, sa dali použiť v bežných automobiloch,“ dodal Noge.
Tím, ktorý pracoval na motokáre, viedol Martin Bugar z ústavu automobilovej mechatroniky. Projekt vznikol v myšlienkach pracovníkov a doktorandov fakulty elektrotechniky a informatiky v Bratislave, ktorí dali možnosť študentom inžinierskeho štúdia vypracovať diplomové práce na takomto projekte,“ povedal Bugar.
Motokára sa vyvíjala v ústave automobilovej mechatroniky. Ten sa zaoberá vývinom nových technológií. „Spolupracujeme so všetkými automobilkami na Slovensku. Výrobcovia hľadajú alternatívy, ako využívať rôzne druhy energie,“ povedal riaditeľ ústavu Štefan Kozák. Ústav automobilovej mechatroniky pred časom dokonca vyvinul aj vojenský automobil pre pechotu.
Špeciálna ambulancia
Známy veľtrh organizoval aj tento rok súťaž vystavených exponátov. V kategórii ekologický počin roka vyhrala kontajnerová ošetrovňa so samostatným fotovoltickým, teda solárnym a veterným zdrojom energie. Je to mobilná ostrovná elektráreň, ktorá je zároveň aj zdravotnou ošetrovňou alebo lekárskou ambulanciou. Na Elosyse ju predstavila spoločnosť z Novej Dubnice.
„Je určená pre oblasti sveta, kde nie je rozvod elektrickej energie. Táto ambulancia sa nachádza v takzvanom ISO kontajneri, je to štandardizovaný kontajner, ktorý prepraví akýkoľvek svetový prepravca, či už je to nákladné auto, alebo loď,“ povedal majiteľ spoločnosti Michal Rafaj.Solárne panely zabezpečujú nepretržité zásobovanie elektrickou energiou.
„Je ostrovná, čo znamená, že na svoju prevádzku nevyžaduje žiadne pripojenie na verejnú elektrickú sieť, má vlastné akumulátory, takže dokáže dodávať elektrickú energiu aj vtedy, keď slnko nesvieti, napríklad v noci alebo počas niekoľkých dní dažďov, alebo zamračenej oblohy,“ vysvetlil Rafaj.
Ambulancia je vybavená bežnými prístrojmi pre prvý kontakt lekára s pacientom. „Sú tu hlavne prístroje zachraňujúce život, napríklad kardiostimulátor, ošetrovacie lôžko, odsávačka, je možné tu pripojiť mnohé ďalšie prístroje od röntgenu až po ultrazvukový prístroj, prakticky hocičo. V tejto ambulancii je namontovaná napríklad aj klimatizácia,“ povedal Rafaj.
Na vývoji tejto špeciálnej ambulancie spolupracovala aj Trenčianska univerzita. Tento projekt je financovaný z eurofondov, z operačného programu výskum a vývoj.
Naším cieľom bolo spojiť vedecké výskumné kapacity univerzity s vývojovými kapacitami priemyslu v regióne a myslím si, že sa to podarilo," povedal Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity.