NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Takmer šesťhodinové podujatie Dúha v srdci pre mentálne a zdravotne postihnutých zorganizovalo Občianske združenie Milan Štefánik.
Okrem mnohých koncertov interpretov slovenskej i zahraničnej scény sa najmä deti zabavili aj pri košikárstve, lukostreľbe, modelovaní z hliny, maľovaní na drevo a pri mnohých iných zábavných aktivitách a atrakciách.
Stovky hendikepovaných z mnohých miest
Milan Štefánik organizoval rozsiahle podujatie takmer pätnásť mesiacov. V sále Spoločenského domu boli okrem postihnutých detí z trenčianskeho regiónu aj návštevníci zo Žilinského, Banskobystrického či Nitrianskeho kraja. Prišli aj týrané deti z reedukačného centra v Trstíne.
„Napríklad taliansku kapelu Alfabox som dojednával dva roky. Aj keď pozvaní umelci majú nabitý program, radi si našli čas bez akéhokoľvek nároku na honorár. Ešte sa mi nestalo, aby ma nejaký interpret odmietol,“ povedal Štefánik. Hudobný program skĺbil rockovú hudbu s folklórom, muzikálovými melódiami i tanečnou zumbou.
Jednou z najväčších hviezd programu bol aj cvičiteľ zumby z Belgicka s africkými koreňmi Oumar Chevara Camara.
„Na charitatívnych akciách v Európe, USA a Kanade vystupujem často. Zrušil som akciu v Nemecku a radšej som išiel po druhýkrát na Slovensko. Je tu krásna atmosféra a čisté duše,“ povedal Oumar. Svetoznámy cvičiteľ prestúpil k zumbe po zranení kolena v kickboxe, v ktorom roky súťažil.
„Bratranec mi po úraze venoval DVD so zumbou a mne sa to zapáčilo. Pol roka som mal prestávku a potom som sa začal tanečné prvky zumby učiť,“ pokračoval. Ako povedal, kontakt s hendikepovanými ľuďmi je pre neho veľmi dôležitý. Energiu, ktorú im počas zumby odovzdáva, mu dávajú v priamom kontakte naspäť.
Medzi postihnutými aj hviezdne speváčky
Hviezdami Dúhy v srdci boli aj slovenské speváčky Nela Pocisková a Zuzana Smatanová, ktoré sa predstavili pred koncertom kapely Gladiator. Aj keď ani jedna z populárnych speváčok vo svojom blízkom okolí nemá hendikepovaných ľudí, koncertovať medzi nich chodia veľmi rady.
„Keď mám voľný termín, tak sa snažím a prídem. Rada chodím na podujatia, o ktorých viem, že pomôžu ľuďom. Títo ľudia si tiež zaslúžia, aby videli a počuli dobrú hudbu. Z nich cítim najväčšiu srdečnosť, vďačnosť a veľkú eufóriu,“ povedala Nela Pocisková. Na benefičných podujatiach často spieva aj Zuzana Smatanová. Po oslovení organizátormi nezaváhala ani v tomto prípade.
„Tieto akcie majú zvláštne čaro. Navzájom si odovzdávame energiu. Ja som sa učila špeciálnu pedagogiku a často sme chodili do rôznych ústavov. Vtedy som pochopila, akú starostlivosť treba tým ľuďom dávať. Tie deti to ale vedia vrátiť, je v nich veľa lásky,“ dodala Zuzana Smatanová, ktorá má mnoho fanúšikov s Downovým syndrómom.
Do Nového Mesta prišla aj talianska kapela Alfabox
Milan Štefánik pritiahol do Nového Mesta nad Váhom aj známu taliansku kapelu Alfabox.
„Som kamarátom organizátora akcie, na Slovensku sme po prvýkrát. Radi sme prišli pomáhať, aj keď najčastejšie účinkujeme v Taliansku. Boli sme šťastní, keď sme videli, koľko energie sme tým ľuďom dali,“ povedal spevák Francesco Talotti. Podľa jeho slov sa starostlivosť o hendikepovaných ľudí v Taliansku za posledných dvadsať rokov výrazne zvýšila.
„Pred dvadsiatimi rokmi prijali u nás nový zákon a starostlivosť o postihnutých ľudí sa u nás stále zvyšuje a je na výbornej úrovni,“ vysvetlil Gianluca Liva.
Moderátor podujatia Martin Nikodým pochodil kus sveta. V exotickej Brazílii natrafil na bezbariérové miesta, ktoré ho veľmi prekvapili. „Naozaj som neočakával, že vodopády Iguazu v hlbokej panenskej prírode budú dokonale sprístupnené aj vozičkárom. Prístupové cesty pre nich vybudovali tak, že sa dostanú až na okraj vodopádu. Všetko je bezbariérové, dokonca tam pre vozičkárov vybudovali výťah. Sú v tomto smere omnoho ďalej ako my,“ povedal Nikodým.