Pre poslancov Smer - SD je záležitosť so štadiónom uzavretá.
TRENČÍN. Uplynulý týždeň poslanci na tlačovej besede informovali o tom, že schválené zmluvy o futbalovom štadióne v Trenčíne považujú za uzavretú záležitosť.
Postoj poslancov Smeru
V prípade, ak by primátor vetoval ich uznesenie o navýšení ceny za pozemky o tridsať percent, mimoriadneho zastupiteľstva by sa nezúčastnili.
„Pre nás je téma futbalového štadióna pre toto volebné obdobie uzavretá. Podmienky sú nastavené veľmi liberálne, to znamená, že ak nové zastupiteľstvo zváži, že treba znížiť percentuálny podiel zo znaleckého posudku, môže to kedykoľvek spraviť a tým aj znížiť náklady investora na túto investíciu. Musíme si uvedomiť, že objem verejných zdrojov, ktorý pôjde do tejto investície, je väčší ako objem súkromných zdrojov,“ povedal Pavol Kubečka, poslanec za Smer - SD. Podľa jeho slov sa navýšené peniaze za pozemky, ktoré má investor zaplatiť, môžu využiť na podporu ďalších športov v Trenčíne.
Primátor uznesenie nevetoval
Primátor Trenčína už uplynulý týždeň informoval, že uznesenie poslancov vetovať nebude.„Nič som nevetoval, nezvolávam žiadne mimoriadne zastupiteľstvo. Keď to poslanci považujú za ukončené, prečo zvolávajú tlačovú konferenciu? Investor je o situácii informovaný, no ešte sme spolu nerokovali. Komunikujem s ním len prostredníctvom generálneho manažéra klubu,“ povedal primátor Trenčína Richard Rybníček.
Ako ďalej informoval, investor už do klubu dal v minulosti nemalé finančné prostriedky. „Nie je teda podstatné, či pôjde viac peňazí z verejných alebo súkromných zdrojov. Principiálna otázka je, že súkromný investor povedal, že má pripravené peniaze na investíciu do trenčianskeho futbalového štadióna. Urobím všetko pre to, aby som investora presvedčil, že po tom všetkom, čo investoval do trenčianskeho futbalu, mal ešte nejakú trpezlivosť a rokoval s nami. Teda, aby neodchádzal,“ povedal Rybníček.
Hovorca AS Trenčín Martin Galajda informoval, že zmeny podmienok, ktoré poslanci na poslednom zastupiteľstve odhlasovali, prekročili mandát, ktorý dostal od investora manažér klubu. „Majiteľ klubu bol s novými podmienkami oboznámený a aktuálne prehodnocuje situáciu a možnosti, ktoré z toho vyplývajú preňho do budúcnosti. V priebehu najbližších týždňov sa generálny manažér klubu stretne s majiteľom klubu a hlavným investorom a rozhodne sa, ako bude ďalej v tejto situácii postupovať. Klub by mal dať definitívne stanovisko v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov,“ vysvetlil Galajda.
Ako ďalej informoval, klub v súčasnosti nerieši situáciu, čo bude nasledovať, ak investor nové podmienky neprijme. Dnes musí investor najskôr urobiť rozhodnutie a zistiť, aké sú jeho možnosti ohľadom zmenených podmienok zmluvy a ak ich nebude akceptovať, až potom môže riešiť vzniknutú situáciu,“ dodal Galajda.
V najbližšom období čakajú štadión búracie práce. Už sú známi aj víťazi verejného obstarávania. Podľa trenčianskeho primátora by sa búracie práce mali pravdepodobne začať už v novembri. „Tie by sa mali skončiť najneskôr za 45 dní. Súťaž sa vyhlásila na sumu 105 000 eur, ktorá bola schválená v rozpočte,“ dodal Rybníček.
Rekonštrukcia futbalového štadióna
Futbalový klub podporila vláda dotáciou na rekonštrukciu štadióna vo výške 2,4 milióna eur. Samotný klub plánoval investovať do projektu s výkupom pozemkov 4,2 milióna eur. Rekonštrukcia sa mala začať v prípade schválenia zmlúv poslancami budúci rok.
Štadión by následne s kapacitou viac ako desaťtisíc miest na sedenie spĺňal aj podmienky Európskej futbalovej asociácie. Na štadióne by sa teda mohli hrať medzištátne zápasy či stretnutia európskych klubových súťaží.
Poslanci rozhodovali aj o nájomnej zmluve, ktorej súčasťou mal byť prenájom hracej plochy, zázemia a tribún pre mládežnícke kluby na celú dekádu. Počas tohto obdobia mali všetky mládežnícke družstvá trénovať a hrávať na hlavnom ihrisku i tréningových plochách bezplatne. Mesto za to malo platiť počas desiatich rokov klubu sumu dvestotisíc eur ročne.