TRENČÍN. Architekt Igor Mrva, ktorý sa v minulosti podieľal na vyhotovení územného plánu mesta Trenčín, namieta výsledky súťaže Trenčín -- mesto na rieke pre nepresnosti, ktoré našiel vo víťaznom návrhu.
Podľa jeho zistení sú v projekte posunuté existujúce budovy a ulice tak, aby vyhovovali zvolenej koncepcii.
„Je toho viac, napríklad pri jedálni gymnázia sa architekti rozhodli, že spravia ulicu, čo je fajn. Popri ulici navrhli dva rady domov, ale aj keď cesta bola minimálnej šírky šesť metrov, tak im zasahovala do budovy jedálne gymnázia. Tak ju odsunuli o osem metrov. Z môjho pohľadu je to podvod,“ hovorí Mrva.
Ak by navrhli budovu zbúrať a postaviť nanovo o osem metrov vedľa, bolo by to podľa neho v poriadku. „Toto ale považujem za neprípustnú manipuláciu so súťažnými mapovými podkladmi,“ hovorí Mrva. Mesto by podľa neho malo prvé miesto víťazovi súťaže odobrať.
Švédski architekti nesúhlasia
Patrick Verhoeven zo švédskeho architektonického tímu Hosper s námietkami Igora Mrvu nesúhlasí.
„V našom návrhu sme nehýbali so žiadnymi existujúcimi historickými budovami alebo ulicami mesta. Ako podklad sme použili materiál, ktorý sme získali od mesta. Ten by mal mať všetky informácie o budovách a uliciach správne. Samozrejme, náš návrh niektoré ulice mení pre zmenu spôsobu ich využitia v budúcnosti, ale so žiadnymi existujúcimi budovami sme v plánoch nehýbali,“ obhajuje prácu svojho tímu Verhoeven.
S Mrvovou kritikou víťazného návrhu nesúhlasí ani hlavný architekt Trenčína Martin Beďatš.
„Už v jednom z prvých článkov o projekte Mesto na rieke sám pán Mrva zdôrazňoval, že pracuje s nepresnými údajmi. Mal k dispozícii len formáty PDF a JPG, ktoré nie sú vektorové. My sme od súťažiacich požadovali vektorový formát DWG, ktorý je v súťažiach nadštandard, a je absolútne presný, takže sme si vedeli overiť, či sú dáta absolútne správne. Samozrejme, vo víťaznom návrhu sú všetky dáta stopercentne správne,“ povedal Beďatš.
Nepresnosti podľa neho mohli nastať pri konverzii do iných, prezentačných formátov.
„Vrstvia sa tu rôzne formáty - ortofotomapa sa kombinuje s technickou mapou a prechádza to rôznymi softvérmi, čo si pán Mrva mohol všimnúť,“ dodal Beďatš.
Päť návrhov na ďaľšiu prácu
Medzinárodná porota udelila celkovo päť ocenení. „Bol veľký predpoklad, že jeden návrh nedokáže uchopiť túto zložitú a rozsiahlu problematiku. Preto sme aj ocenili päť návrhov, na ktoré sme uzavreli licenčné zmluvy a môžeme s nimi ďalej pracovať,“ doplnil Beďatš.
Súťaž Trenčín - mesto na rieke stála celkovo 150-tisíc eur. Z tejto sumy bolo 80-tisíc eur z grantu slovensko-švajčiarskej spolupráce a univerzity Rappersvil, 70-tisíc eur z mestského rozpočtu. Víťazný tím zinkasoval prémiu 30-tisíc eur.