TRENČÍN. Pohľadnice, listy, fotografie ako i dobové zbrane z I. svetovej vojny. To všetko mohli vidieť návštevníci trenčianskeho archívu uplynulý štvrtok. Výstava sa venovala obdobiu prvej svetovej vojny, ktorej 100. výročie si tento rok pripomíname.
Dobové dokumenty z archívnych fondov
„Výstava bola doplnená o pohľadnice, listy slovenských vojakov zasielaných prostredníctvom vojenskej poľnej pošty či exponáty zbraní z obdobia 1. svetovej vojny zapožičaných z depozitu Trenčianskeho múzea,“ povedala kurátorka výstavy Patrícia Pastrnáková. Zaujímavosťou boli aj ukážky dobovej tlače. „Ide napríklad o vydanie Trenčianskych novín, ktoré podrobne informuje o takzvaných prevratových udalostiach. Ide o unikátny dokument, keďže podáva správu o udalostiach spojených s preberaním štátnej či mestskej administratívy z maďarských do slovenských rúk, o ktorých sa nezachovali takmer žiadne iné záznamy,“ informovala Pastrnáková.
Podstatnú časť výstavy tvorili i vybrané ukážky zahraničnej tlače s početnými fotografiami, ktoré sú veľmi dobrým dokumentačným materiálom o priebehu vojny na všetkých frontoch. Návštevníci mohli uvidieť aj dve dobové mapy.
Dôsledky bojov
V našom regióne síce k bojom I. svetovej vojny nedochádzalo, vojna však poznačila i život ľudí na Považí.
„Išlo predovšetkým o kolabujúce hospodárstvo, nedostatok tovaru rôzneho druhu, ako napríklad uhlia, dreva, petroleja. Najciteľnejšie sa prejavoval nedostatok jedla. Mäso sa napríklad stalo priam luxusným tovarom.
Ľudia citlivo vnímali napríklad nariadenie o rekvirácii kostolných zvonov, ktoré boli následne roztavené pre potreby vojska. Z tohto dôvodu prebiehali i rekvirácie medeného či niklového riadu, príborov, svietnikov. Obmedziť výrobu museli i veľké podniky, či už z nedostatku surovín, alebo pracovných síl.“
Podľa jej slov vojna krutým spôsobom zasiahla do života mnohých rodín.
„Veľa žien na jej frontoch stratilo manželov, otcov, synov, bratov či kamarátov. Z nejednej rodiny zomreli štyria či piati muži. Mnohí z tých, ktorí narukovali, sa vrátili ako vojnoví invalidi, ktorí boli naďalej odkázaní na štátne príspevky a nedokázali svoje rodiny uživiť,“ dodala Pastrnáková.
Záujem žiakov
Výstavy sa zúčastnilo aj niekoľko žiakov zo základných škôl. Tých vojnová história veľmi zaujala.
„Najviac sa mi páčili vystavované zbrane,“ povedal Šimon Bačík zo Základnej školy sv. Andreja Svorada a Benedikta v Trenčíne. Učiteľka dejepisu Jana Galková záujem žiakov o I. svetovú vojnu potvrdila. Podľa jej slov je znalosť tohto obdobia pre študentov dôležitá.
„Žiaci by mali konkrétne vedieť o I. svetovej vojne to, čo sa týka našich dejín. Teda ako sa zapájali do konfliktu, prečo nechceli bojovať na strane RakúskoUhorska,“ povedala Galková. Dôležité sú aj regionálne dejiny.
„Žiaci musia vedieť aj o konflikte v Kragujevaci a zdôvodniť tak napríklad, prečo je u nás v parku pamätník s touto tematikou,“ dodala Galková.