Svoj pohľad na svet okolo seba ponúkajú Katarína Vavrová a Petra Némethová.
TRENČÍN. Koncepciu výstav pripravila dlhoročná riaditeľka galérie Danica Lovišková. Okrem výstav pribudla v priestoroch galérie aj nová stála expozícia, ktorá zachytáva premeny slovenského sochárstva 20. storočia odrážajúce sa v zbierkovom fonde trenčianskej galérie.
O priazeň návštevníkov sa uchádza svojou najnovšou výstavou s názvom Vyznanie môjmu otcovi umelkyňa Katarína Vavrová.
Autorka pripravila pre túto výstava tri desiatky malieb, najmä z obdobia posledných troch rokov. Ako uviedla Danica Lovišková, výstava je venovaná maliarkinmu otcovi – Milanovi Vavrovi, známemu slovenskému maliarovi, karikaturistovi a grafikovi.
Poetická maľba s príbehom
Tvorba Kataríny Vavrovej sa pohybuje v medziach poeticko -imaginatívnej figurálnej maľby. Hlavnými aktérmi jej príbehov sú podľa kurátorky ženy. „Krehké, zranené a zraniteľné, snívajúce svoj sen o tajomstvách života,“ povedala Danica Lovišková.
Ako ďalej povedala, autorka vytvára vlastnú ikonografiu svojho súkromného maliarskeho príbehu. „Nádherné reliéfne línie japonského ručného papiera bravúrne využíva k nezameniteľnému prevrstvovaniu štruktúr, farieb, tvarov a príbehov,“ opisovala princíp vzniku Vavrovej diel kurátorka výstavy Danica Lovišková.
Svoju premiérovú samostatnú výstavu s názvom Čiara v nekonečne pripravila pre svojich priaznivcov aj trenčianska výtvarníčka Petra Némethová.
„Názvy jej autorských výstav, ale aj diel naznačujú, že Petru Némethovú inšpirujú a oslovujú nie tak banálne a všedné príbehy, ale kontexty, vzťahy a osudy odohrávajúce sa medzi zemou a vzdialeným, nepoznaným kozmom,“ povedala Lovišková.
Nová expozícia v trenčianskej galérii
Piatkovou vernisážou sprístupnili v Bazovského galérii aj novú stálu expozíciu, ktorá na základe galerijnej zbierky približuje slovenské sochárstvo 20. storočia.
„Socha je spätá s našou galériou najmä vďaka pravidelným prehliadkam komornej plastiky, preto chceme prostredníctvom stálej expozície predstaviť našim návštevníkom pohľad na vývoj slovenského sochárstva 20. storočia,“ pripomína Ľuboš Hamaj poverený riadením trenčianskej galérie.
Autorkou koncepcie je kurátorka Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne Alena Hejlová, ktorá pre návštevníkov vybrala viac ako tri desiatky diel pochádzajúcich od najvýznamnejších slovenských sochárov.
„Keď som koncipovala túto výstavu a vyberala diela, nebolo to pre mňa jednoduché, pretože výstavný priestor v suteréne, ktorý sme si na expozíciu vyčlenili, sa zapĺňal veľmi rýchlo a v depozite zostávalo ešte veľa krásnych diel. A tak teda výber diel, možno podaný trochu v zhutnenej podobe, ponúka návštevníkom podľa môjho názoru pozoruhodné artefakty zo slovenského sochárskeho umenia, tak ako sa za roky existencie v Galérii Bazovského postupne ukladali a profilovali od konca 60. rokov 20. storočia do súčasnosti,“ povedala Hejlová. Výstavy Kataríny Vavrovej a Petry Némethovej sú prístupné do 19. októbra.