TRENČÍN. Návrh na zrušenie Strednej odbornej školy podnikania v Trenčíne v pondelok otvoreným protestom kritizovalo viac ako päťsto študentov či učiteľov a priaznivcov školy.
Zhromaždenie v popoludňajších hodinách pochodovalo cez Trenčín až pred sídlo Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Petičný výbor tu odovzdal predsedovi kraja petíciu s viac ako päťtisícpäťsto podpismi. Podpísali sa v nej žiaci, učitelia, mnohí rodičia a podporovatelia školy.
Petíciou žiadali stiahnutie návrhu na prerokovanie v zastupiteľstve z dielne Trenčianskeho kraja na zrušenie Strednej školy podnikania.
Odbory chce kraj presunúť
S členmi petičného výboru rokoval niekoľko hodín predseda Trenčianskeho kraja. Po jeho skončení riaditeľ odbornej školy neskrýval sklamanie.
„Predseda kraja Jaroslav Baška petíciu prijal, no povedal, že v tomto štádiu nechá rozhodnutie na poslancov," ozrejmil riaditeľ školy Vladimír Mojto.
Podľa jeho slov je rušenie školy veľmi radikálnym krokom. Na odôvodnenie tohto kroku podľa neho nedostal jednoznačnú odpoveď.
Kritizuje aj zámer kraja presunúť odbory do inej strednej školy. „Predseda kraja argumentoval tým, že všetky odbory sa zachovajú po ich presune na Strednú odbornú školu obchodov a služieb, no my vieme, že to nie je pravda."
Riaditeľ odbornej školy kritizuje aj nejasné a nejednoznačné kritériá pôsobenia pedagógov v ďalšej odbornej škole.
Podpora strojárskych odborov
Kraj argumentuje duplicitou ekonomických predmetov.
„Cieľom Trenčianskeho kraja je optimalizovať sieť stredného školstva tak, aby prevládali technické odbory, to znamená tie odbory, po ktorých je najväčší dopyt zo strany zamestnávateľov," povedala hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Petra Hinková Čimová.
Kraj sa snaží prehlbovať spoluprácu medzi zamestnávateľmi a školstvom aj podpismi memoránd o spolupráci.
„Dnes sa podpisovali dve, konkrétne v Novákoch a Novom Meste nad Váhom," povedala Čimová.
Podľa kraja je teda ekonomických odborov príliš veľa a na trhu práce nie je o ne taký záujem.
„Úrad práce informoval, že firmy majú väčší dopyt po absolventoch technických smerov," dodala Čimová.
Obhajujú dôležitosť školy
Argumenty o neopodstatnenosti školy odmietajú žiaci, ale hlavne pedagógovia. Tí sú presvedčení, že škola je flexibilná a absolventi sa ľahko uplatňujú na trhu práce.
„Keď sa prejdete po meste, po obchodných centrách, tak takmer všade nás vítajú naši študenti. Táto škola je perspektívna a bola by veľká škoda keby ju zrušili," povedal pedagóg Peter Beňo.
Žiaci prišli pred úrad kraja protestovať aj pre pocit veľkej nespravodlivosti. „A to nielen voči nám študentom, ale hlavne učiteľom. V boji za našu školu nás podporujú aj prváci," povedala Alexandra Špitavská, žiačka štvrtého ročníka.
Dôležitosť Strednej školy podnikania v Trenčíne obhajoval aj Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. „Podľa nás je táto škola potrebná a má i svoju tradíciu," povedal Ondek.
Informoval, že stredné školstvo prežíva demografickú krízu pre nedostatok žiakov. „O päť až sedem rokov sa ale situácia zmení, lebo už teraz vidíme nárast detí v materských a základných školách," dodal Ondek.