TRENČÍN. Protipovodňové opatrenia na Myjave sú v plnom prúde. Mesto tu zažilo v polovici mesiaca tretí stupeň povodňovej aktivity. Preto opatrenia nepodceňuje.
„Mesto Myjava sa problému s povodňami venuje dlhodobo a má spracovaný plán protipovodňových opatrení s navrhnutými riešeniami. Ten počíta napríklad so sústavou takzvaných poldrov na zachytávanie vody pri povodňových vlnách,“ povedal hovorca Myjavy. Dnes má mesto k dispozícii suchý polder pri nemocnici, ktorým sa reguluje tok rieky Myjava a vypúšťanie z nádrží v obciach Stará Myjava a Brestovec.
„Používame aj polder so stálou vodnou hladinou v časti Turá Lúka, ktorý už aj ukázal svoje opodstatnenie a zásadne ochránil časť Turej Lúky pred zaplavením,“ povedal Hrin.
Povodňová situácia v Myjave
Nedávne prívalové dažde v meste však aj podľa hovorcu neboli také dramatické ako v minulosti.„Vyhlásenie tretieho stupňa povodňovej aktivity rieky Myjava a jej prítokov na území mesta súviselo s vybrežením vody z koryta v časti Turá Lúka pri štadióne, pri bytovkách pri turolúckom cintoríne, v ďalších častiach Kopiská, Píly, Malejov a Hrajky. Priamo v Myjave boli komplikované časti Trnovce a Žaboškreky. Nedošlo k zásadnému ohrozeniu životov či majetku občanov, mali sme zaplavené niektoré miestne komunikácie, niekde sa dostala voda do dvorov, záhrad či pivníc,“ vysvetlil Hrin.
Podľa jeho slov nedošlo k zásadnému ohrozeniu životov a majetku občanov. „Mali sme zaplavené niektoré miestne komunikácie, niekde sa dostala voda do dvorov, záhrad či pivníc. Museli sme technikou prekopávať kanály a vpusty pre lepší odtok vody a po upokojení situácie, samozrejme, čistiť komunikácie od nánosov,“ dodal Hrin. Uplynulý týždeň spôsobila v obci Horná Súča problémy obyvateľom silná búrka. Išlo hlavne o časti Trnávka a Krásny Dub.
„Privalila sa veľká voda z lesa a polí, zmietla kamene štrk, haluzinu, lístie a pozapchávalo to niektoré priepusty. Voda sa vybrežila z potoka a odvodňovacích rigolov,“ povedal starosta Hornej Súče Juraj Ondračka.
Nebezpečenstvo zapchatia priepustov
Upozornil, aby ľudia nenechávali v jarkoch haluzinu a zvyšky odpadu po ťažbe dreva. Nie sú na tom mieste klasické mosty, ale dva rúrové priepusty, v priemere jeden meter. Pri priepuste sa nazhromaždí odpad a voda potom nemá kadiaľ pretekať, takže sa vyleje na cestu,“ dodal Ondračka.