TRENČÍN. V meste oficiálne pôsobí viac ako dvadsať taxislužieb. V letných mesiacoch začalo mesto s ich kontrolami. Kontroly robil zamestnanec mesta, ktorý sa odviezol v taxíku ako bežný zákazník. „Kontrolujeme podmienky vykonávania osobnej dopravy – taxislužieb v zmysle zákona o cestnej doprave. Zaujíma nás najmä správne označenie vozidiel taxislužieb, platnosť koncesie na vykonávanie taxislužby, preukazy vodičov taxislužieb a správne používanie taxametrov,“ povedal Šimon Cibulka z právneho útvaru mesta Trenčín. Výsledky kontroly boli šokujúce. „Približne 70 percent kontrolovaných vozidiel nespĺňalo podmienky na vykonávanie taxislužby. Najčastejším problémom bola neplatnosť koncesie, teda taxislužba bola bez licencie,“ povedala Erika Ságová z Mestského úradu v Trenčíne.
Pokuty až 15-tisíc eur
Mesto začalo voči neporiadnym taxikárom správne konania. Podľa zákona o cestnej doprave im hrozí pokuta od 100 do 15-tisíc eur. V kontrolách chcú podľa Ságovej pokračovať. „Ak zistíme nedostatky a porušenia zákonov, ktoré nie je oprávnené riešiť mesto, postúpime ich príslušným orgánom štátnej správy. Konkrétne v prípadoch nelegálneho zamestnávania, neoprávneného podnikania, či nepredloženia dokladu o úhrade,“ dodala hovorkyňa.
Slovenská obchodná inšpekcia eviduje za prvých šesť mesiacov tohto roku v rámci Slovenska 45 spotrebiteľských podnetov na taxikárov. „Z Trenčianskeho kraja máme za prvý polrok šesť podnetov, ktoré zatiaľ neboli šetrené. Týkali sa nevydaniu dokladu o kúpe, neúplnych údajov na doklade, chýbajúcich alebo nezapnutých taxametrov. Evidovali sme sťažnosti na chýbajúce cenníky a tiež nesprávne účtovanie cien,“ povedala Danuša Krkošová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Taxikári: „Kontrolujte častejšie!“
Trenčianski taxikári, ktorých sme oslovili, s kontrolami súhlasia a podporujú ich. „Určite by pomohli častejšie kontroly a najmä likvidačná pokuta, aby to viac nerobili. Štát vymyslel zákon, mal by vymyslieť aj represiu,“ povedal René.
Jeho kolega sa s nepoctivými taxikármi stretáva denne.„Nahrnuli sa sem načierno, dajú si maják, nálepku za okno a jazdia. Nemajú licencie, miesta nezaplatené a berú nám zákazníkov. My si všetko platíme, máme povolenia, taxametre a doplácame na to,“ povedal.
Pomohla by pevná cena za prepravu
Šéf Únie taxikárov Ondrej Wenzl hovorí, že všetky kontroly sú v záujme poctivých taxikárov.
„Druhá vec je, prečo je toľko problematických taxikárov. Podľa nášho názoru je chyba v systéme, ktorý je absolútne nezmyselný. Neexistuje, aby taxíky v mestách jazdili v rámci celého mesta za 2 - 3 eurá. To nepokryje taxikárovi ani najzákladnejšie náklady, ktoré má - nielen na pohonné hmoty, pneumatiky, poistky, ale aj odvody na sociálku, zdravotné, vysielačky, pravidelnú metrológiu na taxametre, poplatky za stanovištia,“ povedal Wenzl.
„Chceme, aby sa po vzore všetkých okolitých krajín s výnimkou Čiech zaviedla aj u nás pevná cena za kilometer. Tá bude chrániť spotrebiteľa tak, že bude presne vedieť, koľko bude za jazdu platiť a nebude môcť byť okradnutý, zároveň umožní taxikárovi zabezpečiť pravidelný servis auta a tiež normálne živobytie. Nebude musieť sedieť za volantom 13 - 14 hodín a unavený tak ohrozovať aj bezpečnosť zákazníkov,“ dodal Wenzl.