TRENČÍN. Krajské zastupiteľstvo má koncom septembra rozhodnúť o existencii Strednej odbornej školy podnikania v Trenčíne. Zrušenie tejto školy navrhol Trenčiansky samosprávny kraj.
Argumentuje aj tým, že bojuje proti pretlaku ekonomických odborov v stredných školách.
Duplicita odborov?
„Optimalizácia stredného školstva na území kraja vychádza aj z koncepcií školstva z roku 2006, ktoré už vtedy hovorili o tom, že niektoré ekonomické odbory sú duplicitné,“ povedala Jana Paulínyová z odboru komunikácie kraja. Podľa jej slov v prípade Strednej školy podnikania v Trenčíne všetky odbory, zamestnanci a žiaci prejdú pod nástupnícku organizáciu.
V tomto prípade by to mal byť presun do Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne. Žiaci zo školy podnikania by tu začali školský rok od septembra 2015. Nové pôsobisko by malo riešiť aj počet zamestnancov.
„Až štatutár nástupníckej organizácie bude riešiť počet zamestnancov ku skutočnému stavu žiakov, ktorí nastúpia v roku 2015 až 2016,“ vysvetlila Paulínyová.
Uvoľnené priestory Strednej školy podnikania by mali slúžiť pre strednú zdravotnícku školu. „Cieľom optimalizácie školstva v našom kraji je poskytnúť vhodné vyučovacie prostredie pre všetkých žiakov, zároveň však musíme byť efektívni v režijných nákladoch a tie potom využiť na skvalitnenie výchovnovzdelávacieho procesu, ako aj na samotné ohodnotenie pedagógov,“ povedala Paulínyová.
Prekvapenie z návrhu
Riaditeľ školy podnikania Vladimír Mojto bol z návrhu na zrušenie školy prekvapený. Označil ho aj za nelogický. „Som tu riaditeľom 23 rokov a nikdy sme neboli v nejakých mínusových číslach. Prekvapilo nás to aj preto, že o túto školu je veľmi veľký záujem,“ povedal Mojto. Ide o moderný typ školy, do ktorej sa v minulosti investovalo vyše 40 miliónov vtedajších slovenských korún.
Odmieta argumentáciu o duplicite ekonomických odborov. „Porovnávajú nás s obchodnými akadémiami, čo je zavádzajúce, pretože tieto školy vzdelávajú žiakov vo všeobecnej ekonomike a skôr ich pripravujú na vysoké školy. My však máme odbory, ktoré korešpondujú s praxou,“ zdôraznil Mojto. V novom školskom roku pribudli v škole dokonca dva nové učebné odbory, ktoré schválil aj kraj. „Ide o odbor bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a vychovávateľstvo a opatrovateľská činnosť,“ povedal Mojto.
Presun do inej školy
Riaditeľ kritizoval aj samotný presun žiakov a zamestnancov do inej odbornej školy. „Stredná škola obchodu a služieb má dnes 870 žiakov, má tiež problémy s priestormi a aj napriek tomu tam má nastúpiť ešte ďalších približne 400 žiakov,“ dodal Mojto.
Terajší žiaci tretieho ročníka Strednej školy podnikania v Trenčíne by mali v prípade zrušenia strednej školy maturovať v nových priestoroch. To sa im však vôbec nepáči.
„Chcem mať totiž na maturitnom vysvedčení napísané to, že som dokončil strednú školu podnikania a nie obchodov a služieb,“ povedal jeden zo žiakov.
Študenti protestujú proti tomuto návrhu vylepením rôznych plagátov na školských chodbách či vstupných dverách do školy, pripravujú aj petíciu.
Do priestorov strednej školy podnikania by sa mala sťahovať stredná zdravotnícka škola. „Naša škola je v prenajatých priestoroch, ktoré patria biskupskému úradu a o našom sťahovaní sa rokuje,“ povedala riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Trenčíne Eva Červeňanová.
Stredná škola podnikania má v súčasnosti 486 študentov a 21 tried. Priestory budovy využíva aj vyššia odborná škola s dennou a externou formou štúdia. Poslanci budú o osude školy rozhodovať na krajskom zastupiteľstve 29. septembra.