Ornitológ varuje pred možnosťou ohrozenia aj migrujúcich vtákov na staveniskách v Trenčíne. Železnice tvrdia, že stavba železničnej trate a mosta zohľadňuje životné prostredie.
TRENČÍN. Výstavba železničnej trate v Trenčíne môže podľa odborníkov ohroziť niektoré druhy vtákov.
Týka sa to hlavne budovania železničného mosta. Podľa slov ornitológa veľa druhov vtáctva sa dokáže prispôsobovať veľmi rýchlo zmene prostredia, ktorú spôsobil človek. U iných to však môže byť problematické a hrozí im nebezpečenstvo.
„Dnes sú tieto druhy v dôsledku stupňujúceho sa tlaku človeka na prírodu stále ohrozenejšie. Sú to napríklad prepelica, jarabica, drop, krakľa, dudok, včelárik, hadiar a podobne. Niektoré z nich z našej slovenskej prírody vďaka intenzívnym zmenám krajiny prakticky zmizli,“ povedal ornitológ Radovan Jambor.
Smrteľné nebezpečenstvá
Pre migrujúce vtáky môže byť podľa neho nebezpečné aj stavenisko nového železničného mosta.
„Podľa mnohých vedeckých štúdií, mosty nad vodnými tokmi tvoria nebezpečnú prekážku, ktorá spôsobuje úhyny a smrteľné úrazy vtákov. Nebezpečné sú najmä slabšie viditeľné lanové konštrukcie a tenké železné konštrukcie, alebo akékoľvek stavby, ak sú osvetlené oslepujúcim typom osvetlenia. Počas zníženej viditeľnosti môže takéto osvetlenie spôsobovať i hromadné kolízie vtákov s mostnou konštrukciou,“ vysvetlil Jambor.
Podľa ornitológov sú najväčším nebezpečenstvom pre vtáctvo priezračné sklenené protihlukové zábrany. Také majú použiť aj železnice pri projekte výstavby železničného mosta.
„Pri použití takýchto zábran môžeme rátať so stovkami kolízií ročne. Väčšia časť vtákov totižto migruje popri alebo ponad veľké riečne toky, ktoré predstavujú dobrý orientačný prvok a potenciálny zdroj potravy a odpočinku. Vodou vymodelované doliny sa tak v priebehu tisícov rokov stali akýmisi migračnými koridormi, ktoré využívajú počas sťahovania milióny vtákov,“ dodal Jambor.
Ochrana prostredia a vtáctva
Železnice však plánujú na priezračné sklo tvoriace hlukovú zábranu umiestniť siluety dravcov, ktoré majú preletom vtáctva zabrániť.
„Modernizácia železničnej trate sa posudzovala aj z hľadiska vplyvov na životné prostredie, teda aj vrátane vtáctva,“ povedala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavlíková.
Upozornila, že projekt vychádzal z príslušných predpisov, zákonov a noriem platných v Európskej únii a na Slovensku. Možnosť vyjadriť sa k výstavbe mala aj verejnosť.
Zásah do prírody
Podľa jej slov každá stavba je zásahom do prírody a prináša negatíva i pozitíva. „Ide o to zvážiť optimálne riešenie s minimálnymi negatívnymi dosahmi, jednak na ľudí a, samozrejme, aj na prírodu. Železnice pri príprave tejto investície postupovali v súlade s legislatívou, navyše aj veľmi obozretne, zvažovali veľmi zodpovedne negatíva aj prínosy jednotlivých riešení,“ dodala Pavlíková.