Informovanosť sa podľa nezávislých inštitúcii v mestách a obciach celkovo zvyšuje.
REGIÓN. Transparentnosť, boj proti korupcii, klientelizmu a väčší prístup verejnosti k verejným otázkam v obciach a mestách.
To sú kritériá, ktorými sa podľa ľudí majú jednotlivé samosprávy riadiť. Od komunálnych volieb očakávajú, že sa v jednotlivých mestách a obciach Trenčianskeho kraja bude naďalej zvyšovať prístup k informáciám.
„Monitorujeme, že sa zvýšila informovanosť o aktivitách samosprávy, napríklad na internetových stránkach miest a obcí,“ povedal Ivan Rončák z Transparency international.
Podľa jeho slov sa v obciach a mestách na Slovensku zlepšili aj rozhodovacie procesy. „To znamená, že si samosprávy prijali nejaké vlastné pravidlá pre lepšie rozhodovanie v jednotlivých oblastiach,“ vysvetlil Rončák.
Samostatnosť miest a obcí
Podľa jeho slov im v tom však nepomohol štát. „Národná legislatíva sa v tejto oblasti nepohla takmer ani o kúsok v pozitívnom smere. Celý ten posun je spôsobený len tým, že samosprávy chceli zmenu, žiadny zákon ich do toho netlačil,“ vysvetlil Rončák. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorú Transparency international pravidelne zverejňuje aj na svojich webstránkach, žiadajú ľudia viac nahliadnuť do procesu verejných obstarávaní.
„Je to oblasť, ktorá je podľa ľudí najviac postihnutá korupciou a klientelizmom. Proces výberových konaní v mestách a obciach nám pripadá ako čierna skrinka, do ktorej verejnosť nevidí. Má informácie len o vstupe a výstupe, ale do samotného procesu výberového konania nemá možnosť nahliadnuť. Na to by sa samosprávy po komunálnych voľbách mali zamerať,“ dodal Rončák.
Zvýšená participácia
Podľa Grigorija Mesežnikova z Inštitútu pre verejné otázky sú komunálne voľby na rozdiel od iných typov volieb tým lepším prípadom participácie občanov vo veciach verejných.
„A to aj z hľadiska vyššej volebnej účasti či reálneho ovplyvnenia fungovania samospráv,“ povedal Mesežnikov. Samosprávy by sa po komunálnych voľbách mali zamerať podľa jeho slov na záležitosti, ktoré ovplyvňujú kvalitu života ľudí.
„Čiže majú sa starať o sociálnoekonomické možnosti v mestách, obciach a či majú ľudia dostatok priestoru na vykonávanie svojich dennodenných potrieb,“ vysvetlil Mesežnikov. Dodal, že vníma v posledných rokoch väčšiu otvorenosť samospráv voči ľuďom.