NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Zaujímavú kombináciu dvoch výtvarných žánrov ponúka expozícia Obrazy a Fotografie vo výstavnej sieni Mestského kultúrneho strediska.
Jej návštevníci uvidia obrazy s témou Považia a kvetinových zátiší piešťanského výtvarníka Alojza Majerníka i prierez fotografickou tvorbou mapujúcej život v Novom Meste nad Váhom včera i dnes, ktorý zachytil objektív novomestského rodáka Antona Rihu. Výstava potrvá do 10. septembra.
Štvrť milióna fotografií z celého Slovenska
Maliar Alojz Majerník (77) zachytil na svojich plátnach príťažlivú krajinu Považia. „Považie je po výtvarnej stránke nádherné. Široké polia, malebné obce, Malé Karpaty i Považský Inovec sa so štetcom v ruke dajú krásne spracovať. Ako výtvarník vnímam krásy prírody inak. Jej nádherné zákutia dokážem do seba absorbovať a potom z nich vychádzam vo svojej tvorbe,“ vyznal sa Majerník.
Prvé obrazy z Považia zachytil už pred päťdesiatimi rokmi. Z jeho motívov žiari pozitívna energia teplých farieb.
V poslednom období realistický pohľad na krajinu doplnil aj svojou abstraktnou krajinárskou tvorbou.
„Dnes sa preferuje moderná tvorba a ľudia hľadajú nové témy i obzory. Je to už tvorba pre náročnejšieho diváka,“ vysvetlil. Láska k prírode ho častokrát pri jazde autom prinúti zastaviť.
Novomestský rodák Anton Riha zachytil počas svojich potuliek s fotoaparátom 250 tisíc záberov. „Množstvo fotografií je dodnes stále vystavených i v školách či v materských školách po celom Slovensku,“ povedal Riha.
Vystavené zábery z Nového Mesta nad Váhom vytvoril v roku 1970. Anton Riha si práve vtedy kúpil nový fotoaparát, ktorý si chcel naplno užiť. „Vyliezol som na dvadsaťpäť metrov vysoký stavebný žeriav a začal som cvakať spúšťou. Robil som zábery prekrásnych starých budov mesta. Tešil som sa, že ich po rokoch opäť Novomešťania ocenia,“ vyznal sa fotograf. V 70. rokoch zachytil aj rušenie židovského cintorína. Na fotkách z tohto obdobia nechýbajú odhalené kostry medzi hrobmi vyvolávajúce zimomriavky.
„Nič nebolo naaranžované, bola to realita. Chlapci tam vtedy hrali futbal s ľudskou lebkou a z vyhrabaných kostí si robili skladačku,“ zaspomínal si Anton Riha, ktorý najradšej fotil centrum mesta a park. Napriek digitálnym časom dodnes preferuje fotografovanie na klasický film, ktorý podľa neho dokáže zachytiť atmosféru iným spôsobom.
Štatút mesta má iba sedemdesiat rokov
Organizátori pripravili výstavu obrazov a fotografií pri príležitosti 70. výročia udelenia štatútu Novému Mestu nad Váhom. „Hoci Nové Mesto nad Váhom je podstatne staršie a názov mesto malo v názve, mestom nebolo. Mestom sa skutočne stalo 22. mája 1944. Preto sa mnohým tých sedemdesiat rokov zdá pravdepodobne málo,“ vysvetlil Jozef Karlík, vedúci Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom.
Hoci počas obdobia Slovenského štátu dominovali vojnové udalosti, predstavitelia vtedy ešte veľkej obce vytvorili podmienky na udelenie štatútu mesta. „Nové Mesto bolo poddanským mestečkom. Bolo hospodársky veľmi čulé, výmenná, obchodná a remeselná činnosť tu prekvitala. Beckovské panstvo bolo silným činiteľom pri správnom a hospodárskom vývoji obcí. V tých časoch bolo mesto jedným z hlavných zdrojov dávok a daní, z ktorých páni žili.“