Následky môžubyť tragické.
REGIÓN. Hubári v trenčianskom regióne si tohtoročnú sezónu veľmi pochvaľujú. Do hôr chodia aj ľudia, ktorí huby nezbierali, ale predovšetkým tí, ktorí majú svoje obľúbené miesta.
Pôžitok pre vášnivých hubárov
Za najzaujímavejšie lokality v našom regióne ľudia považujú okolie obce Drietoma, Dubodiel, Hornej a Dolnej Súče, alebo Chocholnej.
Práve tam hľadá rôzne druhy hríbov Peter Margetín. „Najčastejšie zbieram dubáky, kozáky a suchohríby,“ povedal. Hríby najčastejšie suší.
„Nepohrdnem však ani dobrou praženicou s hríbami a už teraz sa teším sa na dobrú kapustnicu na Vianoce,“ povedal Peter Margetín.
Ako dodal, na červivé hríby zatiaľ nenarazil. Ostatní hubári sa však po častých dažďoch stretávajú aj s červivými hríbmi.
Zlepšenie podmienok
„Časté dažde striedané suchými obdobiami hubám veľmi vyhovujú. Bohužiaľ, vyhovujú aj plesniam a baktériám, takže huby sa rýchlo kazia a bývajú často červivé,“ povedala Ivona Kautmanová zo Slovenského národného múzea.
Podľa jej slov boli uplynulé dve hubárske sezóny veľmi suché. Tento rok je však úplne odlišný.
„Teraz rastú najmä hríbovité huby, ako sú dubáky, suchohríby, masliaky, veľa kozákov, ale aj kuriatka, plávky a rýdziky,“ povedala Kautmanová. Oblasť medzi Považím a Pohroním podľa nej praje hubám najviac z celého Slovenska, keďže sa tu objavili najpočetnejšie zrážky.
Okrem jedlých húb však počasie praje aj tým jedovatým. Najnebezpečnejšia je muchotrávka zelená, ľudia však často naďabia v okolí Trenčína hlavne na muchotrávku červenú. Pri muchotrávke zelenej by mali ľudia okamžite vyhľadať lekára.
„Ako prvý príznak sa môže objaviť zvracanie a už prvé hodiny môžu byť kritické,“ povedal lekár Ivan Chudý.