REGIÓN. Tohtoročné časté búrky si v Trenčianskom kraji vyžiadali už množstvo škôd. Odborníci tvrdia, že ľudia často zabúdajú na ochranu pred bleskom aj vo svojich domoch. Na nich často neuvidíte žiadne bleskozvody, alebo sú zastarané.
„Nemáme na dome bleskozvod, keďže čakáme, že blesk skôr uderí do okolitých stromov. Sme totiž v doline," povedala Marta Pastrnáková. Elektrikári upozorňujú, že bleskozvod je dôležitá súčasť výbavy rodinného domu alebo bytovky. "Je však lepšie radšej nemať žiaden bleskozvod ako mať upevnený na dome starý, alebo poškodený," povedal elektrikár Ľuboš Cvečka.
Možnosť požiaru
Pri používaní starého bleskozvodu ľuďom v domoch hrozí nebezpečenstvo. „Keď blesk udrie do nefunkčného bleskozvodu, tak si hľadá cestu čo najbližšie k zemi. Teda keď sú spoje nekvalitné, bleskom vzniká veľké teplo, ktoré môže spôsobiť požiar," hovorí Cvečka.
Podľa jeho slov je preto veľmi dôležitá revízna kontrola bleskozvodov. „Revízny technik skontroluje, či je bleskozvod umiestnený podľa projektu, teda či je dostatok takzvaných zvodov na rozlohu plochy, ktorú má samotný bleskozvod chrániť. Skontroluje aj, či sú všetky svorky a spoje správne utiahnuté," dodal Cvečka.
Dôležité poistenie
Pri zásahu blesku sú ohrozené aj ľudské životy. Zničiť sa môže aj elektrina či všetka elektronika v domoch. Dôležitou súčasťou ochrany pred bleskom by malo byť aj poistenie. Pri takomto kroku je však nutné rozlišovať priamy a nepriamy úder blesku. Každá poisťovňa totiž tieto pojmy pri poistení rozlišuje.
„Pri priamom údere blesku poisťovňa kryje škody, ktoré vznikli na budove zasiahnutej bleskom a na zariadeniach, ktoré sa nachádzajú v danej stavbe," povedala Judita Smatanová, hovorkyňa jednej so slovenských poisťovní. Dôležité je však nezabúdať aj na škody spôsobené nepriamym úderom blesku.
„V tomto prípade poisťovňa kryje predovšetkým škody vzniknuté v dôsledku prepätia, keď síce blesk udrie do jednej stavby, avšak indukované napätie v elektrickej sieti môže spôsobiť škody aj na zariadeniach nachádzajúcich sa v iných, okolitých stavbách," vysvetlila Smatanová.
Pri škodách spôsobených bleskom je nutné ihneď túto udalosť nahlásiť. „Hneď pri nahlásení škody poisťovňa rozhodne o ďalších potrebných krokoch k jej likvidácii. Je potrebné až do rozhodnutia poisťovne poškodenú vec alebo súčiastku nevyhadzovať. Odporúčame aj vlastnú fotodokumentáciu škody," povedal poistný špecialista Artur Šturmankin.