Voda steká zo svahu, ľudia sa obávajú zosuvu.
TRENČÍN. Daždivé leto skomplikovalo život obyvateľom Cintorínskej ulice a záhradkárom, ktorí susedia s cintorínom na Juhu. Po rozšírení najväčšieho cintorína v meste sa tu objavili problémy so stekajúcou vodou z ešte nezatrávnených plôch.
Voda podmýva garáž a nesie so sebou zapáchajúce blato na miestnu komunikáciu. „Doteraz sme tu nemali žiadne problémy, všetko to začalo až po rozšírení cintorína. Keď prší splavuje sem hlinu, bahno. Stačí malý dážď a zapáchajúca voda sa valí dolu ako rieka. Zničilo nám to roh garáže, voda si prerazila cestičku až dovnútra,“ hovorí Mária Plevová.
Podľa jej slov je po daždi bahnom zaplavená celá ulica. „Nikto to sem nechodí upratovať, vôbec nikto si to nevšíma. Musím to oblievať krhlou, aby to tu nezapáchalo. Neviem, čo bude, keď tam začnú pochovávať, podľa mňa tam ten cintorín vôbec nemal byť,“ dodala Plevová. Podobný názor má aj Trenčan Rastislav Gažo. „Keď príde dážď, ulica vyzerá akoby ju niekto kompletne oblial blatom. Zatiaľ som nepostrehol, že by sem mesto poslalo nejaké mechanizmy, upratujú to ľudia, ktorí tu bývajú,“ dodal Gažo. Mesto o probléme vie a podľa hovorkyne Eriky Ságovej sa ním už aj niekoľko týždňov zaoberá. „Nový cintorín sa budoval hneď pod horným, už existujúcim cintorínom, ktorého územie tvorené prevažne betónovo-asfaltovou plochou nebolo odvodnené.
Chýba odvodnenie horného cintorína
Na mieste stavby novej časti cintorína už neboli pôvodné trávnaté terasy, ktoré by naakumulovanú vodu zachytili, ale bolo tu stavenisko už bez trávnatého povrchu, voda brala so sebou aj hlinu, blato, štrk. To potom, žiaľ, zanieslo dvory troch domov na Cintorínskej ulici a časť komunikácie na tejto ulici,“ vysvetlila situáciu Ságová. Podľa jej slov mesto s majiteľmi domov komunikovalo a pomáhalo im aj pri odstraňovaní nečistôt.
„Došli sme k záveru, že najúčinnejším a zároveň systémovým riešením i do budúcna bude odvodnenie horného – teda už existujúceho cintorína. Toto v najbližších týždňoch zabezpečí dodávateľ stavby nového cintorína v rámci vysúťaženej ceny, vrátane úpravy vodou poškodených povrchov. Verejných financií sa to žiadnym spôsobom nedotkne,“ povedala Ságová.
Práce sú hotové podľa projektu
Podľa jej vyjadrenia firma Via-kom, ktorá rozšírenie cintorína zabezpečovala, postupovala presne podľa projektu. „Externý stavebný dozor počas výstavby nezaznamenal pri postupoch a samotných prácach zhotoviteľa žiadne nedostatky. Na základe toho bolo dielo po dokončení prevzaté.“ Na novom cintoríne je podľa jej slov už nejaký čas vysadená protierózna tráva, ktorá keď vyrastie, bude plniť svoju funkciu.
Geológ: Svah je stabilný
Obavy zo zosuvu svahu sú podľa geologického posudku, ktorý pre mesto vypracoval Ján Bulko zo spoločnosti Progeo, zbytočné. „Súčasný stav medzi ulicami Saratovská a Cintorínska, v priestore existujúceho a nového cintorína Bočkove sady, je stabilný. Trhliny na chodníku a poklesy betónu v okolí niektorých okrajových hrobov sú najpravdepodobnejšie dôsledkom účinkov mrazu a sadania nezhutnených navážok a sypanín v okolí hrobov,“ píše sa v posudku.