Najväčšími hviezdami 2. ročníka hudobného festivalu Galota Fest boli svetoznáme osobnosti rap reggae scény z Jamajky a Veľkej Británie Daddy Freddy a Deadly Hunta.
DOLNÉ SRNIE. Po minuloročnej jednodňovej premiére pripravil Galota Fest návštevníkom festivalu bohatú nádielku multižánrovej ponuky.
Na pódiu sa počas dvoch dní vystriedali dve desiatky interpretov z domova i zo zahraničia. Celodenný program bol obohatený aj o množstvo sprievodných aktivít.
Celý festival organizovala trojica kamarátov z Dolného Srnia Oliver Dóra, Michal Marták a Filip Miklánek už od novembra minulého roka.
Multižánrový festival s kamarátskou atmosférou
Svetové hviezdy i stálice hudobnej scény z nášho regiónu rozozvučali priestory futbalového štádióna v Dolnom Srní ponukou reggaae, punku, folku, hip hopu, funky, rockovej alternatívy i klasickej hudby.
„Snažíme sa robiť festival ojedinelým spôsobom. Nepozývame komerčné kapely a skupiny, ktoré sú zazmluvnené na každý jeden festival. Nejde nám o to, aby sme sem pritiahli hudobníkov, ktorých stále hrajú v rádiách,“ vysvetlil spolutvorca festivalu Oliver Dóra.
Trojica mladých organizátorov aj v tomto roku zaradila do programu aj množstvo obľúbených kapiel z okolia Nového Mesta nad Váhom.
„Väčšinou všetky kapely z regiónu nám aj pomáhali s organizáciou festivalu. Hoci sú to už hudobne známe mená, pre nás sú to predovšetkým kamaráti.
Takto sa snažíme vytvoriť priateľskú domácu atmosféru. Chceme mať na festivale pohodu bez akýchkoľvek výtržností. Preto sme vsadili na takúto kartu,“ vysvetlil Dóra.
Hviezdy reggae scény bez hviezdnych nárokov
Polnočnými headlinermi Galota Festu boli interpreti rap reggae. Prvú noc rozvášnil divákov pod pódiom Jamajčan Daddy Freddy, ktorý sa preslávil svetovým rekordom v množstve odspievaných slabík za jednu minútu.
„Daddy Freddy je zapísaný niekoľkokrát v Guinessovej knihe rekordov. Je to dodnes neprekonaný najrýchlejší raper na svete.
Rekord vylepšil aj počas vystúpenia v Empire State Building v New Yorku,“ potvrdil Dóra.
Dotiahnuť ho na Galota Fest nebolo jednoduché. Organizátori najskôr nemohli získať na Daddyho hodnoverný kontakt, neskôr im neodpisoval. Jeho koncert sa nakoniec podarilo sprostredkovať prostredníctvom talianskeho manažéra.
„Daddy nemal žiadne hviezdne požiadavky ani nároky. Možno aj preto, že sa narodil v jamajskom ghete a zažil skutočnú chudobu. Na hviezdy sa na Slovensku skôr zvyknú hrať slovenské kapely, ktoré keď prejdú za hranice, nikto ich tam ani nepozná,“ podotkol Dóra.
Druhú festivalovú noc zavŕšil Brit s jamajsko-guayanskými koreňmi Deadly Hunta. Ten bol ťahákom festivalu už v premiérovom ročníku Galota Festu 2013.
V Dolnom Srní sa predstavil dvakrát aj obľúbený Braňo Jobus s Vrbovskými víťazmi či Karpatskými chrbátmi.
Upútala i slovenská reggaepunková jednotka Smola a hrušky, skvelú funky náladu pripravili Funky Emotions z Prešova s charizmatickou speváčkou Lenkou Piešovou. Hiphopovú scénu zastúpil Bekim, ktorý po ťažkom úraze spieva na invalidnom vozíčku.
Výbornú atmosféru vytvorili aj domáce projekty Patália či Anonym Kids.
Ako sa prelína karibské reggae a slovenský folklór do world music, predstavil projekt N3O Akustika.
„Teší ma aj to, že sme v tomto roku rozbehli sprievodný program.
Nechýbal BMX Jam s množstvom bláznivých jázd a nebezpečných trikov bikerov. Výborné bolo aj cestovateľské kino, v ktorom svoje zážitky z exotických ciest predstavil cestovateľ Peter Ondrejovič. Mňa zaujalo aj rozprávanie chlapcov, ktorí na starej Lade prešli päťtisíc kilometrov okolo Kaspického mora,“ pokračoval Oliver.
Milovníkov exotických bicích nástrojov zasvätil do tajov ich používania hudobník a zberateľ hudobných nástrojov Braňo Hargaš z Moravského Lieskového.