NOVÉ MESTO NAD VÁHOM.Zberný dvor na Banskej ulici už druhý rok separuje obrovské množstvo odpadu, pred ktorým sa trasie životné prostredie celej planéty.
Nebezpečné chemikálie, stará elektrotechnika či nerozložiteľný biologický odpad tu vďaka zamestnancom začínajú roztriedené cestu k ďalším spracovateľom.Zodpovednosť obyvateľov mesta i okolia má stúpajúcu tendenciu.Nájdu sa však aj takí, ktorým je zdravý stav Zeme stále ľahostajný.
Denne prichádza množstvo občanov
Čoraz väčšie množstvo ľudí prináša do Zberného dvora denne nebezpečné kyseliny, farby, fotochemické látky, ale aj liečivá, akumulátory, odpad obsahujúci ortuť, pesticídy, plasty, kovy, sklo, pneumatiky, žiarovky, elektrotechniku, šatstvo či odpady z vymetania komínov.
„Zberný dvor vrátane kompostárne funguje od 1. januára 2013. V minulom roku prekročilo jeho brány 1380 občanov. Vrátane ľudí z verejnoprospešných prác v ňom v súčasnosti pracuje trinásť zamestancov. V noci zabezpečujeme aj strážnu službu,“ informoval Milan Veselka, prevádzkovoekonomický námestník Technických služieb mesta (TSM). Na tomto úseku sú zamestnaní predovšetkým muži.
„Cez leto pribúda najmä biologický odpad privážaný do kompostárne. Elektroodpad a nebezpečný odpad privážajú ľudia kontinuálne počas celého roka bez rozdielu ročných období,“ skonštatoval Veselka.
Odpad putuje do mnohých kútov Slovenska
Rôzne druhy odpadu rozdeľujú zamestnanci do viacerých kategórií. „Niekedy ľudia prinesú vo fľašiach aj chemikálie, o ktorých ani netušia, čo v nich je.
V špeciálnych nádobách potom materiál putuje do oprávnených firiem. Tie nám pošlú dokumenty o konkrétnych látkach. Hasičov sme zatiaľ na zákrok volať nemuseli,“ povedal Rastislav Tulis, vedúci Ekologického strediska.
Vyradená elektrotechnika a elektronika, o ktorú je medzi spracovateľmi stále veľký záujem, putuje do firmy Bomat vo Veľkom Orvišti. Farby, staré oleje i kyseliny smerujú do spoločnosti Vyfako v Nitrianskej Blatnici.
Elektronický odpad odberateľ odkupuje, za odvoz nebezpečných chemikálií, naopak, mesto platí.
„Plastové PET fľaše odváža veľká slovenská firma General Plastic v Kolárove,“ informoval Tulis. Tvrdé plasty končia zase púť pri spracovávateľovi De Paauw Recycling v Trenčianskych Bohuslaviciach, sklo vo Vetropacku Nemšová.Veľké množstvo pneumatík využívajú v Zbernom dvore na prichytenie obrovských fólií v kompostárni.
Dočasné múzeum elektrotechniky
Jednou z najzaujímavejších zložiek v Zbernom dvore je rozsiahla miestnosť pre elektroodpad. Tá sa až do odvozu materiálu mení na malé múzeum elektrotechniky. Staré televízory, počítače, magnetofóny, monitory, ale aj faxy, gramofóny, tlačiarne či reproduktory vyvolávajú spomienky na históriu.
„Ubúdajú staré televízory, tie sú už obyvateľmi vyhádzané. Pribúdajú počítače, chladničky i žiarivky. Ľudia prinášajú dokonca aj malé tužkové baterky či mobily,“ pokračoval Tulis.
Podľa jeho slov sa povedomie obyvateľov mesta zlepšuje a nebezpečný odpad už nevyhadzujú do bežného komunálneho odpadu, ale prinesú do Zberného dvora.
„Už sa u nás objavil aj LCD televízor. Denne prejde množstvo nebezpečného odpadu rukami zamestnancov. Práca v takomto prostredí si vyžaduje zvyšené bezpečnostné opatrenia. „Pracujú v rukaviciach, využívajú aj bezpečnostné rúška. Odkedy sa zrušil vrecový systém, je odpad podstatne čistejší. Kontajnery zvážame jeden- až dvakrát týždenne,“ povedal námestník TSM Veselka.
Prasa i nebezpečné ihly v plastovom odpade
Nájdu sa aj ľudia, ktorí zamestnancom dvora prácu komplikujú.
Do privezeného žltého kontajneru s plastami niekto vyhodil polovicu uhynutého prasaťa. „Pre zápach sa v celej hale s triediacou linkou nedalo ani vydržať. Zamestnanci museli halu najskôr vyvetrať, aby mohli pokračovať v práci,“ upozornil Tulis. V odpadoch s plastami našli spolu s prázdnymi infúziami aj ihly.
„Bolo to veľmi nebezpečné. Takýto materiál sa dostane na pás, kde ho ľudia podľa druhu komodít ručne ďalej separujú. Zrazu sa tam objavili ihly,“ upozornil Tulis. Ak im do kontajneru s plastami hodí niekto fľašu so starým olejom, znehodnotí celý náklad lisovacieho vozidla.
„Zašpiníme celý odpad, ktorý sa ďalej nedá triediť a použiť, pretože odberateľ nám takto znečistený odpad vráti. Nehovoriac o zašpinenej hale,“ dodal Veselka. Ideálnym odpadom je, naopak, sklo, ktoré sa môže recyklovať donekonečna. Plastové komodity sa dajú dokonca spracovať vo forme budúceho ošatenia.