„Ušetrená suma za odmeny, poistné, telefóny, internet, nákup notebookov a softvér v prípade zníženia počtu poslancov na 19 by bola minimálne 33-tisíc eur ročne. Celková úspora pri znížení počtu poslancov a pri zohľadnení zaradenia 19 poslancov do komisií by bola až 39 632 eur,“ zdôvodnil svoj návrh Rybníček.
Ako dodal, ďalším dôvodom na zníženie je pomer obyvateľov s rozmedzím počtu poslancov v zmysle zákona o obecnom zriadení. „V meste od 50 001 do 100 000 obyvateľov sa určí počet v rozmedzí 19 až 31 poslancov. Mesto Trenčín má 55 406 obyvateľov, čo je v dolnej hranici daného rozmedzia, pričom počet poslancov vo funkčnom období 2010 až 2014 je 25, čo je v strednej hranici rozmedzia určeného zákonom,“ doplnil trenčiansky primátor.
Smeru sa doterajší model páči
„Neviem si predstaviť fungovanie poslanca tak, že bude v troch - štyroch komisiách mestského zastupiteľstva a v školských radách troch škôl,“ zdôraznil Beníček s tým, že zdôvodňovať zníženie počtu poslancov finančnou úsporou je smiešne.
Proti jeho návrhu sa postavil poslanec Ján Kanaba, podľa ktorého je 25 poslancov veľa, mnoho z nich za celé štvorročné volebné obdobie „... neotvorilo ústa a boli tam len na stláčanie gombíkov pri hlasovaní.“ Mestské zastupiteľstvo napokon schválilo Beníčkov návrh, hlasovalo zaň 12 zo 17 prítomných poslancov.
Taktické predvolebné politikárčenie?
„Zvyčajne je obsadenie väčšiny kresiel v zastupiteľstve dané už pred voľbami silnou pozíciou kandidátov, hrá sa o ten zvyšok.
A výsledok sa dá veľmi efektívne ovplyvniť nielen počtom poslancov, ale aj počtom, veľkosťou a tvarom volebných obvodov. Predpokládam, že aj v Trenčíne bol hlavný motív tento, a nie preteky v efektívnosti,“ dodal Rončák.
Podľa neho neexistuje dôvod sa domnievať, že väčší počet poslancov znamená automaticky aj lepšiu a kvalitnejšiu činnosť poslanca v zastupiteľstve, komisiách či školských radách.„Ide o individuálnu aktivitu, ktorá bude vždy kvalitatívne veľmi rôzna.
Využitím občianskej aktivity v sieti odborníkov v komisiách sa dá aj tento otázny negatívny dopad odstrániť. Osobne som presvedčený, že kvantita v tomto prípade negarantuje kvalitu,“ dodal Špánik.