Mesto o námietkach nevie, považuje ich za predčasné.
TRENČIANSKE TEPLICE. Občianske združenie Pre Prírodu priaznivci & verejenosť & profesionáli spísalo petíciu proti pripravovanému zámeru výstavby 11 objektov s polyfunkčným využitím a spoločenskovzdelávacieho zariadenia v Trenčianskych Tepliciach. Budovy by mali stáť v lese medzi židovským cintorínom pri vile Tereza a Parkhotelom v Trenčianskych Tepliciach.
Toto miesto je podľa ochranárov posledné nezastavané územie, ktoré plní funkciu biokoridoru - priestoru, ktorý umožňuje migráciu živočíchov z lesov od Dedovca na druhú stranu doliny k masívu Klepáča, prípadne k vodnému toku alebo jazierku v lesoparku.
„Tieto lesy musia zostať v pôvodnom stave, žije tu množstvo chránených živočíchov, nachádzajú sa tu chránené rastliny a biotopy,“ hovorí Zuzana Václavová z občianskeho združenia Pre prírodu.
Petícia prekvapila
Petícia predstaviteľov mesta prekvapila. „Dozvedeli sme sa o nej až od vás. Na našom úrade sa doteraz nikto nebol informovať na súčasný stav územného plánu, ani na jeho zmenu. Niekto spísal petíciu, čo je legitímne, ale minimálne sa mohol v tejto veci informovať. Bolo by to korektnejšie. Dvere sú však stále otvorené,“ hovorí Miloš Mičega z oddelenia výstavby v Trenčianskych Tepliciach.
Podľa neho je v tomto štádiu ešte priskoro hovoriť o pripravovanej výstavbe. „Proces o zmene územného plánu je v súčasnosti pozastavený. Pokiaľ sa nedoriešia otázky ochrany životného prostredia, nebude sa pokračovať ďalej. Už pol roka v teréne mapujú situáciu odborníci na životné prostredie, nechajme to na nich.“
Umelé jazierko
Obavy ochranárov, že príde o zastavanie biokoridoru, ktorým každoročne migrujú žaby zo svahov Dedovca do jazierka v parku na Baračke za účelom rozmnožovania, sú podľa Mičegu zbytočné. „Prvá podmienka, ktorú sme mali, keď sme vôbec pristúpili na riešenie zásahu do lesa, bola vybudovanie umelého jazierka pre liahnutie žiab ešte priamo v lese. Minimálne tým eliminujeme ich tiahnutie cez štátnu cestu, kde dochádza každoročne k stratám na ich populácii,“ povedal Mičega.
Podľa neho je dôležité pozrieť sa na možnú výstavbu aj z pohľadu rozvoja Trenčianskych Teplíc. „Každá investícia je pre mesto prínosom, najmä ak je spojená so zamestnanosťou. Región potrebuje nové pracovné miesta. Určite by tu mohol byť nezanedbateľný prínos aj z hľadiska daní z nehnuteľností, teda peňazí určených na rozvoj infraštruktúry, škôl a podobne,“ dodal Mičega.
Rovnaký názor má aj starosta Omšenia Jozef Marček, do katastra ktorého čiastočne zasahuje plánovaná výstavba. Obecné zastupiteľstvo Omšenia vydalo k stavbe kladné stanovisko. „Určite bude prínosom, ak sa tam niečo také vybuduje. Nevidím problém, prečo by tam nemalo niečo rozumné stáť. Určite to bude lepšie ako tá džungla, ktorá tam momentálne je,“ dodal Marček.
Ochranári plánujú zbierať podpisy až do rokovania mestského zastupiteľstva ohľadom zmeny územného plánu. Ďalej chcú aj apovať živočíšne a rastlinné druhy v dotknutých lokalitách.