Trenčianske vodárne a kanalizácie do vačššej hĺbky ísť nemôžu z dôvodu prekročenia investičných nákladov.
TRENČÍN. Ľudia z Opatovej nad Váhom sú nespokojní s prácami na kanalizácii. Podľa nich je kanalizácia nepoužiteľná a projekt od začiatku nekorešpondoval s požiadavkami ľudí.
Na práce na ulici Horeblatie sa sťažoval obyvateľ Ladislav Nebus. Podľa jeho slov je kanalizácia príliš plytká a stráca svoj význam.
Nespokojnosť s prácami
„Od novej kanalizácie som si sľuboval, že bude možné štandardne postavené rodinné domy aj so suterénnymi priestormi samospádom odkanalizovať. Veď účelom budovania kanalizácie malo predsa byť vyradenie existujúcich žúmp,“ sťažuje sa Nebus.
Jeho požiadavke však nevyhoveli. „Na mieste som počas výstavby prosil pracovníkov aspoň o čo najhlbšie možné vyústenie prípojky k môjmu rodinnému domu.
Prípojku mi však urobili aj tak ešte plytšie, ako sa v danej situácii dala pri dobrej vôli urobiť a žumpu budem musieť teda používať i naďalej,“ povedal Nebus.
Do redakcie nám predložil aj doporučený list so spomínanými požiadavkami, ktorý adresoval mestu ešte v roku 2001.
Na vybudovanú kanalizáciu sa sťažoval aj Viliam Dobiáš z Opatovej nad Váhom. „Je pre Opatovú nefunkčná. Z môjho domu neodkanalizujem suterén, keďže trubku pracovníci položili do úrovne 150 centimetrov, čo je pre mňa málo,“ vysvetlil Dobiáš.
Viliam Dobiáš pracuje už niekoľko rokov v stavebnom priemysle, ale podobne odvedenú prácu podľa jeho slov ešte nevidel. „Nikto ani nevie, ako sú pospájané potrubia. Pracovníci navŕtali nebožiecom vyústenie do vrchného potrubia, vložili zvrchu rúru a zasypali to zmesou kameňa, ktorú prevážali len z jedného konca Opatovej na druhú.“
Obyvatelia sa s daným stavom nechcú zmieriť a budú sa brániť. „Musíme sa v blízkej budúcnosti spojiť a zvolať schôdzu. Výsledkom bude pravdepodobne spísanie petície,“ dodal Dobiáš.
Neprekročenie investičných nákladov
Trenčianske vodárne a kanalizácie argumentujú, že kanalizácia sa buduje v súlade s projektovou dokumentáciou. „Prípojky pracovníci budujú tak, aby sa dodržiaval minimálny spád, nedochádzalo k upchávaniu prípojky a aby sa odkanalizovali minimálne obytné časti,“ povedala Monika Čižnárová, projektová manažérka Trenčianskych vodární a kanalizácií.
Podľa jej slov suterény rodinných domov pracovníci odkanalizovávať nebudú. „V tomto prípade by muselo dôjsť k prehĺbeniu celkovej kanalizácie a investičné náklady by sa neúmerne zvýšili. Preto je v súvislosti s celým projektom prijatá zásada, že sa prednostne odkanalizujú obytné časti. Suterén však len v prípadoch, ak to je možné bez navýšenia investičných nákladov,“ dodala Čižnárová.