Biele chumáče peny niektorí Trenčania považovali za znak znečistenia najdlhšej rieky na Slovensku. Odborníci tvrdia, že tento jav môže mať viacero príčin a nebezpečné látky sa v rieke nevyskytujú.
TRENČÍN. Zmenená hladina Váhu vystrašila mnohých Trenčanov. V rekreačnej oblasti na Ostrove alebo pri bežnej chôdzi po cestnom moste si všimli bielu penu plávajúcu po rieke.
Zvláštny úkaz
„Na prvý pohľad to vyzeralo naozaj nebezpečne a toxicky. Určite by som sa tam nešiel kúpať, keďže neviem čo to spôsobilo,“ povedal Marek Chalupník z Trenčína.
Chumáče peny pripomínajúce snehovú pokrývku vystrašili aj niektorých veslárov či ľudí ktorí trávia svoje voľné chvíle pri rekreačnom behu na brehu Váhu.
„Videl som to niekoľko krát aj v minulosti ale tento raz ma to veľmi znepokojilo. Pripomenulo mi to obrázky zo zahraničných znečistených riek,“ povedal Pavol Petráš.
Odborníci však tvrdia, že našu rieku žiadne znečistenie nepostihlo. Chumáče peny sa v tomto období podľa nich objavujú na hladine každý rok.
K znečisteniu nedošlo
Odštepný závod Slovenského vodohospodárskeho podniku v Piešťanoch monitoruje v Trenčíne a okolí kvalitu povrchovej vody. Konkrétne na dvoch miestach Váh- Opatovce A Teplička- ústie. „V žiadnej z tohtoročných vzoriek sa nepreukázalo mimoriadne zhoršenie kvality vody vo Váhu alebo v rieke Teplička,“ povedal Luboš Krno, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Podľa neho penenie vody môže mať viacero príčin. „V prípade Trenčína to môže byť prítomnosť vodnej elektrárne umožňujúca premiešanie vody,“ vysvetlil Krno.
Ďalším faktorom môže byť aj nedostatočná tvrdosť vody. „Pretože voda vo Váhu je relatívne mäkká a neblokuje tak účinnosť povrchovo aktívnych látok,“ ozrejmil Krno.
V letnom období povrch hladiny môže ovplyvniť tiež prirodzený vplyv prírody. „V lete teda nemožno vylúčiť výskyt biologických povrchovo-aktívnych látok, ktoré sú produktom činnosti vodných rastlín a rias,“ vysvetlil Krno.
Nikdy sa však nedá do budúcnosti vylúčiť znečistenie vodnej hladiny a kontaminácia rieky. Je preto nevyhnutné ihneď informovať kompetentné úrady. „Pokiaľ budú mať obyvatelia Trenčína a jeho okolia podozrenie na havarijné znečistenie vody mali by o tom bezprostredne informovať dispečing Odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Piešťany alebo Slovenskú inšpekciu životného prostredia v Žiline,“ dodal Krno.