TRENČÍN. Cenu Biele srdce, ktorá je ocenením vyjadrujúcim starostlivosť, vedomosti a humanitou napĺňajúcu prácu a ducha ošetrovateľstva, získala Eva Červeňanová v kategórii Sestra – pedagóg. Prestížnu cenu udeľovanú jedenkrát do roka získala po nominácii Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier. V troch kategóriach bolo spolu udelených 32 Bielych sŕdc.
Napísala šesť učebníc a skrípt
Eva Červeňanová si cenu Biele srdce osobne prevzala počas slávnostného ceremoniálu oceňovania sestier a pôrodných asistentiek v uplynulých dňoch v Bratislave. Jej dlhoročná pedagogická práca a publikačná činnosť zaujala aj Radu SKSaPA, ktorá o udelení cien rozhoduje.
„Je autorkou a spoluautorkou šiestich odborných skrípt a učebníc a má bohatú publikačnú činnosť odborných príspevkov v medzinárodných časopisoch i v celoslovenských odborných periodikách.
So svojimi odbornými príspevkami sa päťdesiatpäťkrát aktívne zúčastnila na medzinárodných konferenciách, diskusných stretnutiach a iných vzdelávacích aktivitách pre sestry a pôrodné asistentky,“ uviedol Martin Nikodým, ktorý ceremoniál slovom sprevádzal. Eva Červeňanová sa aktívne zúčastňuje aj vo výskumných projektoch. Je dlhoročnou darkyňou krvi a držiteľkou bronzovej a striebornej Jánskeho plakety.
Sestry vzdeláva už od roku 1986
V kategórii Sestra – pedagóg boli v tomto roku udelené na Slovensku iba tri Biele srdcia. Vďaka Eve Červeňanovej jedno z nich putovalo do Trenčína. „Vzdelávaniu sestier sa venujem od roku 1986. Ako odborný pedagóg som pôsobila na Strednej zdravotníckej škole v Trenčíne, od roku 2003 potom ako asistentka na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka. Od roku 2006 pôsobím externe aj v Českej republike na vysokých školách vzdelávajúcich sestry,“ prezradila Eva Červeňanová.
Na univerzite v Trenčíne bola poverená vypracovaním akreditačného spisu pre študijný odbor ošetrovateľstvo a prípravou založenia Ústavu zdravotníctva a ošetrovateľstva. „Pre mňa je toto vysoké ocenenie zaväzujúce a motivujúce. Je povzbudením do ďalšej práce so študentami, ktorí sa rozhodli vzdelávať v náročných nelekárskych študijných odboroch.
Podieľať sa na formovaní osobnosti zdravotníckeho pracovníka, si vyžaduje profesionálny prístup, permanentné vzdelávanie, získavanie skúseností a veľký rozsah zručností. Stagnácia tu nie je možná,“ dodala Červeňanová.