Na hluk, ktorý spôsobujú akrobatické lietadlá, sa v Trenčíne sťažuje stále viac ľudí. Obce a mestá podľa platných právnych predpisov nemajú možnosť prijímať v oblasti ochrany proti hluku žiadne opatrenia
TRENČÍN. Ľudom v meste a blízkom sídlisku prekáža neustále vrčanie motorov, ktoré trvá celé hodiny. „Dokedy majú obyvatelia sídlisk pri letisku počúvať nálety leteckého akrobata? Celé hodiny aj cez víkend nás obťažuje hluk z lietadla,“ pýta sa Ján.
„Bývam v okolí malej stanice, a niekoľkokrát denne nám tu lieta nad hlavou akrobatické lietadlo. Spôsobuje nadmerný hluk, ruší obyvateľov,“ sťažuje sa Branislav z Trenčína.
Na stránke mesta Trenčín v sekcii Otázky a odpovede sa k problému vyjadrila Beáta Bredschneiderová z útvaru životného prostredia. „Obce a mestá podľa platných právnych predpisov nemajú možnosť prijímať v oblasti ochrany proti hluku žiadne opatrenia.
Z ministerstva dopravy sme sa dozvedeli, že vykonať meranie leteckého hluku je možné len pri dodržaní viacerých podmienok súčasne: meranie musí prebiehať kontinuálne počas siedmich po sebe nasledujúcich dní, musí sa merať na viacerých miestach naraz, na vhodných meracích bodoch a za vhodných poveternostných podmienok. Je nemožné merať hluk pri nepravidelnej prevádzke tak, ako je to v Trenčíne a nie je možné vyhodnotiť hluk dodatočne,“ uviedla v odpovedi Bredschneiderová. Už v roku 2012 sa hygienici z ministerstva dopravy venovali problému hluku z akrobatického lietadla v Trenčíne.
„V danom období nebolo možné realizovať merania hluku z dôvodu absencie harmonogramu letov, nakoľko podľa informácií Letiska Trenčín je prevádzka na letisku nepravidelná v závislosti od počasia,“ povedala Gabriela Jarošová z ministerstva dopravy.
Podľa leteckého zákona sa musí každý let vykonávať tak, aby sa okrem iných náležitostí zabezpečila ochrana životného prostredia pred hlukom z lietadiel. Rovnako nesmie byť let s výnimkou vzletu a pristátia vykonávaný nad husto zastavanými miestami alebo nad územím citlivým na hluk.
„Ak má občan pocit, že došlo k porušeniu týchto pravidiel, môže sa obrátiť na dopravný úrad s konkrétnymi informáciami o danom lete -miesto, čas, poznávacia značka lietadla a rovnako na príslušný orgán verejného zdravotníctva, ktorým je ministerstvo dopravy, útvar vedúceho hygienika rezortu. Na základe relevantných podkladov sa potom uskutočnia objektívne merania hluku na danom mieste, pričom sa vypracuje protokol. Až na základe výsledkov týchto meraní sa dá určiť, či došlo alebo nedošlo k porušeniu stanovených pravidiel, teda k prekročeniu hlučnosti,“ dodala Jarošová.