Pokračovanie v projekte budovania Vážskej cyklotrasy, zveľaďovanie, obnova aj budovanie nových turistických a cyklistických trás majú byť výsledkom Dohôd o spolupráci, ktoré uzavrel Trenčiansky kraj s Klubom slovenských turistov a Slovenským cykloklubom.
TRENČÍN. Dohody svojím podpisom potvrdili 21. júla priamo pred úradom kraja predseda Jaroslav Baška, predseda Klubu slovenských turistov Peter Dragúň a predseda Slovenského cykloklubu Juraj Hlatký.
"Prostredníctvom podpísaných dohôd chceme podporovať zdravý životný štýl a rozvoj cestovného ruchu v kraji za úzkej spolupráce s oboma organizáciami. Budeme ich aj finančne podporovať, každý rok dostanú príspevok na značenie turistických chodníkov a cyklotrás či na budovanie nových," uviedol bezprostredne po podpise dohody Baška.
Spojenie síl podľa Bašku prinesie efektívnejšiu prácu, lepšie a hmataľnejšie výsledky v oblasti turizmu v kraji. "Verím, že spolupráca bude v budúcnosti rozšírená aj o spoločné možnosti čerpania finančných prostriedkov z eurofondov, čo dopomôže rozvoju cestovného ruchu v kraji," podotkol.
Trenčiansky kraj má v súčasnosti 1200 kilometrov značených cykloturistických trás. "Prvé sme zaznamenali v roku 2000, potom nastal obrovský rozmach, ale žiaľ, v nasledujúcich rokoch nás ostatné kraje predbehli. Preto nás teší, že s príchodom nového predsedu nastal pozitívny zlom, ktorý nás môže posunúť opäť vpred. Máme čo robiť, preto sa tešíme na spoluprácu a obnovu a zveľadenie cyklotrás v našom kraji," ozrejmil Hlatký.
Spoluprácu uvítal aj predseda klubu, podľa ktorého turisti na základe dohody plánujú zachovať a doplniť viac ako 1700 km značenia turistických chodníkov. "Vzniká nový trend - certifikácia turistických chodníkov a doplnenie služieb pre turistov, budovanie rozhľadní a podobne. Máme veľa nápadov, dohodneme sa na spoločných prioritách," doplnil.
Podpis dohody so Slovenským cykloklubom je podľa hovorkyne kraja Petry Hinkovej-Čimovej ďalšou dôležitou čiarkou na časovej osi k vybudovaniu projektu s pracovným názvom Vážska cyklotrasa. "V najbližších týždňoch sa vďaka dohode začne príprava štúdie realizovateľnosti a projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie," informovala.
Obsahom každej Dohody o spolupráci je osem článkov, v ktorých sú definované predmety spolupráce zúčastnených strán. Mimo iného ide o ochranu historických a kultúrnych pamiatok, podporu a vytváranie podmienok pre turistiku, respektíve cykloturistiku, táborenie a pobyt v prírode, podporu cestovného ruchu či spoznávania krajiny.