Výtvarné posolstvo novomestského výtvarníka Mira Ďuržu ožiloosem rokov po jeho smrti vďaka pútavej expozícii Spomienka na Mirka.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Výstavné priestory Podjavorinského múzea patria počas letných prázdnin tvorbe maliara, grafika, ilustrátora a heraldika Mira Ďuržu.
Pútavý prierez tvorbou obľúbeného Novomešťana si môžu prezrieť jeho fanúšikovia pri príležitosti nedožitých 70. rokov výtvarníka. Jeho meno je zapísané aj v Britskom kráľovskom združení autorov kresleného humoru či v Bruselskom združení grafikov.
Rozdával dobrú náladu
Očarujúce pastely zachytávajúce náš región, množstvo vtipných karikatúr, novoročeniek, exlibris, humoristických časopisov a kníh s jeho ilustráciami pripomínajú aktívny život populárneho výtvarníka. Štetec mu z ruky dokázala vytrhnúť až nemilosrdná choroba, ktorej podľahol 13. augusta 2006.
„Aj počas svojho vážneho ochorenia neodložil z rúk výtvarné pomôcky a videl to krásne okolo seba. Obraz Oráčina je zachytením pohľadov na polia, ktoré ho sprevádzali pri ceste domov z onkologických vyšetrení,“ so smútkom si zaspomínala jeho manželka Martina Ďuržová. Miro Ďurža bol počas celého života mužom, ktorý svojou tvorbou rozdával radosť, zasnené pohľady i humor.
Za svoje karikatúry, ktorými nikdy neubližoval, získal 66 ocenení po celom svete. „Humor Mirko rozdával po celý život okolo seba a zároveň ho držal nad vodou. Mirko však tvrdil, že humor je vážna vec,“ pokračovala Ďuržová. Prvú karikatúru nakreslil jej manžel už v roku 1965.
Výtvarný svet
Expozícia je výberom diel Miroslava Ďuržu zo všetkých jeho tvorivých období. „Sú tu karikatúry, erby, ilustrácie a maľby pastelom i sépiou. S nadšením ilustroval najmä detské knihy Dominika Štubňu Zámostského. Vytvoril aj logá niektorých firiem, ktoré ich dodnes používajú,“ pokračovala výtvarníkova manželka.
Tá dodnes mnohé z diel opatruje, väčšina však našla svoje miesto u priaznivcov Ďuržovej tvorby. Niektoré z nich pochádzajú už zo školských čias pred ôsmimi rokmi zosnulého autora. Vnútornú silu výtvarníka dokazuje aj vystavený nedomaľovaný obraz.
„Mirko maľoval až do svojho definitívneho odchodu. Nádejal sa, že keď bude mať veľa práce a záujemcov o jeho tvorbu, nebude môcť z tohto sveta odísť. Nedomaľovaný obraz pôsobí veľmi emotívne, realita na začiatku obrazu sa rozplýva v diaľave, ktorá nie je dorobená,“ vysvetlila Ďuržová. Od olejových farieb, ktoré maliarovi spôsobovali zdravotné problémy presedlal k pastelom. Práve tvorba pastelom po roku 2000 predstavuje na výstave fascinujúce podoby Nového Mesta nad Váhom a jeho okolia.
Spojenie s históriou
Medzi vystavenými artefaktami nechýba ani Mirkova vesta či baretka, v ktorej výtvarník navždy ostal v pamäti Novomešťanov. Busta s jeho podobizňou a množstvo štetcov a rydiel v presklenej skrinke pripomínajú časy jeho práce, ktorú prerušila predčasná smrť. „Zaujímavé sú aj vystavené Mirkove autoportréty, v ktorých zachytil svoju podobu postupne v rokoch 1993,1999, 2000 a 2004.
Aj vďaka nim ostal v našich mysliach stále živý,“ vyznala sa Ďuržová. Ďuržove práce dodnes zdobia múzeá v Novom Meste nad Váhom, Trenčíne, Čachticiach, v Bzinciach pod Javorinou či Beckove.
Mnohé z nich sú aj v knižniciach, školách a obecných úradoch. Jeho ilustrácie skrášľujú 27 kníh rôznych autorov. Vytvoril aj zástavu Spolku Podjavorinských rodákov.