Spadnuté stromy a konáre na cestách sú pri letných búrkach častým javom.
MYJAVA. Na Uhrovej ulici v Myjave spadol strom na dve motorové vozidlá. Ako povedal hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík, myjavskí hasiči zasahovali na Uhrovej ulici, kde asi 15-metrový strom spadol na dva automobily zaparkované na parkovisku pri bytovom dome.
Dôležitý postup
„Myjavskí hasiči strom rozrezali na malé časti, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu automobilov,“ uviedol Petrík s tým, že nikto neutrpel zranenie. Ako dodal, myjavskí hasiči absolvovali v súvislosti s búrkou ďalšie dva výjazdy. Spadnuté stromy odstraňovali na štátnej ceste v úseku Brestovec Poľana a na Novomestskej ulici v Myjave.
Odstraňovanie starých alebo nebezpečných stromov je dôležité, ale ako všetko, má svoje pravidlá a postupy.
„Čo sa týka verejnej zelene, tak tam na každý výrub musí mesto, respektíve každý útvar - stavebný, dopravy, životného prostredia a investícií - vydať rozhodnutie, teda povolenie na výrub. Žiada o to útvar interných služieb, konkrétne správca verejnej zelene na základe obhliadok. Ak sa vydá povolenie na výrub, ten sa môže zrealizovať len v čase vegetačného pokoja teda od 1. októbra do 31. marca. Ak ide o drevinu vo verejnej zeleni, ktorá ohrozuje zdravie a bezpečnosť občanov a ich majetku, tá sa na základe obhliadky a posúdenia jej stavu môže vyrúbať na oznámenie, ktoré mesto zasiela Okresnému úradu životného prostredia v Trenčíne,“ povedala Erika Ságová z trenčianskeho mestského úradu.
Ako dodala Patrícia Omachelová z útvaru interných služieb v rubrike otázky a odpovede uverejnenej na internetovej stránke mesta Trenčín, aktuálne sa robí kontúrový orez zelene popri ceste na Východnej ulici tak, aby sa po celej šírke sprístupnila.
„Niektoré z daných orezov boli objemnejšie, ale šlo o konáre, ktoré by sa za nepriaznivého počasia mohli zlomiť. Boli teda zdrojom ohrozenia užívateľov chodníka - ide len o časť na konci ulice pri teplárni,“ povedala Omachelová.
Pri búrke poisťovne majiteľa stromu nezisťujú
Poisťovne škody po páde stromu preplácajú bez zisťovania majiteľa, ak padol počas víchrice alebo doň trafil blesk. „Ak strom spadne bez iných vplyvov, poisťovňa preveruje, či majiteľ pozemku nezanedbal nejaké povinnosti, napríklad, či daný strom nebol práchnivý a majiteľ ho neodstránil, alebo podobne,“ hovorí Daniela Vlčková z poisťovne Wűstenrot.
V tom prípade pýtajú peniaze po výplate poistného plnenia klientovi od majiteľa stromu. „To však nemá žiadny dosah na nášho klienta, respektíve na výšku poistného plnenia za takto vzniknutú škodu,“ hovorí Judita Smatanová z Unionu.
„Vychádzame z vykonanej obhliadky a fotodokumentácie stromu,“ vysvetľuje za poisťovňu Allianz Artur Šturmankin. Ako dôkaz môže poslúžiť aj zmluva so spoločnosťou, ktorá má starostlivosť o dreviny na starosti.
„Regres možno zadať aj na túto spoločnosť,“ tvrdí Šturmankin. Poistenie proti pádu stromu počas víchrice býva súčasťou poistenia pred živelnými rizikami alebo havarijného poistenia vozidla. Chrániť sa dá aj pred pádom stromu bez vonkajších vplyvov, to však býva súčasťou nadštandarných balíkov. Ročne však takýchto prípadov poisťovne neriešia veľa a nevedú o tom ani presné štatistiky. Napríklad Wűstenrot eviduje od začiatku roka tri autá poškodené pádom stromu.
Autor: KH