TRENČÍN. Festival Pohoda nie je len hudobným kultúrnym podujatím. Jej odkazom má byť tento rok aj spolupatričnosť a vzájomná pomoc ľudí. Tento odkaz sa prejavil napríklad v predstavení Ukrajinskej filharmónie. Na koncerte sa objavilo množstvo ukrajinských vlajok na znamenie podpory ľudí, ktorí konfliktom na Ukrajine trpia.
Ľudský rozmer
Tému boja za ľudské práva prezentuje aj výstava Život v kontajneri. Organizuje ju humanitárna organizácia MAGNA deti v núdzi. Návštevníci festivalu môžu vidieť portréty utečencov z Južného Sudánu priamo na špeciálnom pódiu zvanom Visegrad Stage. Na veľkých prepravných kontajneroch viseli fotografie afrických rodín. „Portréty vznikli pri jednej z návštev fotografa Martina Bandžáka v hlavnom meste Južného Sudánu. Vtedy si všimol opustené kontajnery, do ktorých sa utečenci nasťahovali. Na ploche niekoľkých metrov štvorcových žijú často celé rodiny, so všetkým majetkom, ktorý majú. V jednom kontajneri žije niekedy aj viac ako desať ľudí,“ povedala Hana Schvarcová z humanitárnej organizácie MAGNA.
Výstavu fotografií už organizácia prezentovala v Bratislave. Na festivale dostala inú podobu, ktorá oslovila množstvo ľudí.
„Zasiahne vás to priamo do srdca. Všetky moje problémy sa mi zrazu zdajú byť malicherné. Keď v tomto prostredí hrali rôzne kapely malo to úplne inú atmosféru,“ povedala Mirka Lesajová z Banskej Bystrice.
Ľudia na festivale mohli utečencom vyjadriť svoju morálnu podporu. „A to tým spôsobom, že sa na výstave vyfotografovali s nápisom Môžem to byť ja a fotku si zverejnili na svojom profile na sociálnej sieti,“ dodala Schvarzová.
Ekologická Pohoda
Organizátori tohtoročného festivalu opäť myslia aj na životné prostredie. Tento rok je ešte ekologickejší. Pohoda sa pýši prepracovaným systémom separácie odpadu, používaním recyklovaných materiálov či solárnej energie. Prvý krát sa použili aj vratné poháre na všetky čapované nápoje. Ľudia si poháre kúpili za dve eurá a peniaze návštevníci dostali spať pri vrátení pohára na odberných miestach. „Na tento krok som mal od ľudí zatiaľ len pozitívne ohlasy,“ povedal riaditeľ festivalu Michal Kaščák. Podľa jeho slov je festival v separovaní odpadu najlepší na Slovensku. Okrem separácie sa na festivale zbierajú aj plechovky, z ktorých sa priamo na mieste vyrábajú rôzne predmety. „Za šetrnú k prírode považujeme aj špeciálnu autobusovú dopravu. Je to ekologická aktivita keďže namiesto 15tich áut príde do areálu len jeden autobus,“ povedal PR manažér Pohody Mário Gešvantner.
Svojrázne osobnosti
Festival Pohoda je ale predovšetkým o hudbe a hudobných osobnostiach. Organizátori často pozývajú interpretov, ktorí sú svojrázni a od iných hudobníkov sa odlišujú. Jedným z nich je aj americký gitarista a spevák Seasick Steve. Neberie si servítku pred ústa, no hrá s neopakovateľným zanietením. „Hrám pre ľudí a riadim sa inštinktmi. Niektorí mladí hudobníci si myslia, že publikum je tu pre nás, ale opak je pravdou. Ľudia sú moji páni a mojou hudbou im slúžim,“ povedal skúsený spevák. Steve je známy tým, že hráva na rôznych gitarách, ktoré si sám vyrobil, napríklad aj z automobilových súčiastok. Priznáva, že nie sú v najlepšom stave. „Môže sa stať, že mi gitara zlyhá aj uprostred piesne a v tom je ten adrenalín, ktorý milujem,“ dodal 73 ročný Steve, ktorý hrá na gitare už od svojich ôsmich rokov.
Športový zážitok
Pohoda priniesla návštevníkom aj iný ako hudobný zážitok. Organizátori potešili ľudí so športovým srdcom. Tohtoročný víťaz Stanleyho pohára Marián Gáborík, presne tak ako sľúbil, priniesol najcennejšiu hokejovú trofej na hlavné pódium. Chcel, aby pohár uvidelo čo najviac Slovákov.
Na pohode sa objavil aj slávny pohár FOTO: SITA
„Keď som sa dozvedel, že pohár tu budem mať presne v čase konania tohto festivalu, dosť som sa zľakol. Preto sme aj s Michalom Kaščákom prišli na nápad spojiť tieto dve podujatia,“ povedal Marián Gáborík.
Príchod hokejistu niektorí ľudia vnímali spočiatku rozpačito, boli predsa len na pódiu viac zvyknutí vídať hudobných interpretov. Potom však prevládlo nadšenie. „Je to opäť niečo nové a nezvyčajné. Bol to kontrast keď sa na pódiu objavil po gitarovom virtuózovi, no mne sa to veľmi páčilo,“ povedal Ján Sivák.
Aj tento rok nechýba na Pohode množstvo zaujímavých atrakcií. Priestor dostali opäť milovníci korčuľovania v špeciálnej hale, či adrenalínoví športovci pri bungee jumpingu. Návštevníci si v rôznych stanoch napríklad môžu pozrieť aj vojenskú výstavu, zmerať si krvný tlak, alebo spoznať čínske meditačné cvičenie s názvom Falung dong. Vo vedľajšom stane zas unaveným či smutným ľuďom rozdávali objatia zadarmo.