Počty holubov v mestách sa mierne zmenšujú. Problémy, ktoré spôsobujú, však zostávajú. Ľudí najviac trápi znečisťovanie verejných priestranstiev, striech, budov či balkónov.
TRENČÍN. Presné počty holubov v mestách nikto nepozná. Podľa subjektívnych pozorovaní odborníkov aj laickej verejnosti však ich počty klesajú. Súvisí to s opatreniami, ktoré mestá zaviedli. Ide najmä o inštaláciu mechanických zábran, sietí, a uzavretie podkroví, kde holuby najčastejšie hniezdia.
Počty sa zmenšujú
V Trenčíne podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej zatiaľ riešili problémy s holubmi len v súvislosti s nežiaducim hniezdením na balkónoch.
„Podľa platnej legislatívy pre mestá či obce nevyplývajú žiadne jednoznačné kompetencie, v rámci ktorých by sme takéto situácie dokázali rýchlo a účinne vyriešiť,“ hovorí Ságová.
Podľa jej slov sú problematické najmä opustené objekty, balkóny, ich väčšej koncentrácii napomáha aj kŕmenie či nezabezpečené priestory určené pre domový odpad. Plašenie holubov využitím služieb sokoliarov je síce účinné, ale krátkodobé riešenie. Po odchode sokoliarov sa po určitom čase holuby opäť nasťahujú na pôvodné stanovištia.
Strach z chorôb
Podľa vyjadrenia Jána Gúgha zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko na početnosť holubov v meste vplýva najmä dostatok potravy, možností na hniezdenie a tiež výskyt domácich chovov alebo chovu poštových holubov. Názor na holuby je ovplyvnený strachom zo šírenia chorôb.
„Tento strach, často až paniku, vyvolávajú bezdôvodne rôzne firmy, ktoré sa živia odchytom mestských holubov.
Pre nich je výhodné, ak sa ľudia boja. Holuby je ale možné odchytávať len v prípade, že sú v ohrození obyvatelia. Na Slovensku doposiaľ nič také nehrozilo, rovnako sa ani nikto žiadnou chorobou, ktorú by preniesol na človeka holub, nenakazil,“ povedal Gúgh.
Inšpiráciou by pre nás mohli byť mestá v zahraničí. „Na vymedzených povalách tu fungujú mestské kontrolované holubníky. Sú pravidelne čistené a dezinfikované. Vajíčka odoberajú a nahrádzajú umelými. Takto populácia starne, nedopĺňa sa mladými a postupne sa znižuje ich počet,“ dodal Gúgh.